"Aktywni - Samodzielni - Kreatywni w powiecie gdańskim".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.07.2016.

Gminy należące do powiatu gdańskiego oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Podaj Rękę” podpisali 27.06.2016 r. porozumienie w sprawie partnerstwa w ramach projektu „Aktywni - Samodzielni - Kreatywni w powiecie gdańskim - aktywna integracja, usługi społeczne”. Projekt zakłada aktywizację społeczną i zawodową osób bezrobotnych, uzależnionych czy z niepełnosprawnością. Poprzez różne formy wsparcia oraz udział w warsztatach, szkoleniach, spotkaniach z psychologiem czy prawnikiem osoby będące w trudnej sytuacji życiowej mają zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy, aktywniej spędzać czas oraz uzyskiwać pomoc w postaci usług społecznych jak najbliżej miejsca swojego zamieszkania. Młodzież będzie się przygotowywać do samodzielności m.in. poprzez odpowiednie warsztaty praktyczne (mechaniczne, stolarskie czy recyklingowe) w odpowiednio do tego przygotowanym i wyposażonym miejscu, a dla tych, którzy potrzebować będą wsparcia w samodzielnym zamieszkaniu przygotowane zostaną tzw. mieszkania treningowe wraz z osobą, która ich do tego procesu odpowiednio przygotuje. Wszystkim Partnerom zależy także na tym, aby w świetlicach i klubach w sposób systematyczny realizowane były ciekawe i pożyteczne zajęcia integrujące mieszkańców oraz rozwijające ich zdolności, zamiłowania i umiejętności. Program realizowany będzie w latach 2016-2023. W projekt zaangażowane będą nie tylko samorządy i organizacje pozarządowe, ale także przedsiębiorcy, szkoły oraz wyższe uczelnie. Wszelkie bieżące informacje na temat projektu dostępne są na stronie Gminy (Powiatu) oraz na stronie: www.podajreke.org

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Zmiana organizacji ruchu w m. Cedry Małe.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
29.06.2016.

Firma Metrostav S.A. informuje, że w dniu 05.07.2016 r. (wtorek) o godzinie 8.00, na drodze wojewódzkiej nr 227 w miejscowości Cedry Małe planuje się wprowadzenie czasowej organizacji ruchu. Zgodnie z „Projektem tymczasowej organizacji ruchu drogowego dla oznakowania na czas budowy drogi ekspresowej S-7 (Zadanie 1: Koszwały - Nowy Dwór Gdański)” nr S7.1/09/16 wdrożone zostanie tymczasowe oznakowanie, którego celem jest zabezpieczenie robót przy budowie ronda w ramach węzła drogowego „Cedry Małe”. W związku z powyższym zostanie wprowadzone oznakowanie polegające na zajęciu połowy jezdni z ruchem wahadłowym sterowanym sygnalizacją świetlną, ograniczeniu prędkości do 40 km/h i zakazie wyprzedzania. W pierwszym etapie budowana będzie północna część ronda, ruch pojazdów zostanie poprowadzony od strony południowej po tymczasowym objeździe wybudowanym równolegle do drogi wojewódzkiej, w kolejnym etapie budowana będzie południowa część ronda, a ruch poprowadzony będzie po wybudowanej części ronda. Po wybudowaniu ronda ruch zostanie poprowadzony po całym rondzie z zachowaniem ruchu okrężnego. Organizacja ta będzie obowiązywać do czasu wdrożenia kolejnego etapu.

Mapka poglądowa  >>  Załącznik
 
Szlachetny gest właściciela zakładu "OTOMYJNIA".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
29.06.2016.

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją właściciela „OTOMYJNII” zlokalizowanej w Koszwałach - Pana Macieja Saliniewicza, wpływy uzyskane z pierwszych dwóch dni nowo otwartego zakładu zostały przekazane na rzecz najbardziej potrzebującej rodziny mieszkającej na terenie Gminy. Właśnie dnia 23 czerwca 2016 r. Pan Maciej Saliniewicz przekazał za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich kwotę 1100,00 zł dla rodziny znajdującej się w bardzo trudnej sytuacji materialno-bytowej spowodowanej ciężką i długotrwałą chorobą obojga rodziców oraz dziecka. Przekazane fundusze okazały się bardzo pomocne. W imieniu obdarowanej rodziny, składamy Panu Maciejowi Saliniewicz serdeczne podziękowanie za ten szlachetny gest.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Plan Wakacyjny ŻOKiS.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
29.06.2016.

W załączeniu zamieszczamy plan wakacyjny Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich.

 
NOC ŚWIĘTOJAŃSKA - "Zbieraj rumianek bo święty Janek".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
28.06.2016.

W dniu 25 czerwca 2016 r. na Przystani Żeglarskiej w Błotniku odbyła się impreza pn: „Zbieraj rumianek bo święty Janek” zorganizowana przez Gminę Cedry Wielkie wspólnie z ŻOKiS. W tradycji, Noc Świętojańska jest świętem wody i ognia, słońca i księżyca i w takiej konwencji była przygotowana impreza. Zorganizowane wydarzenie miało charakter ponadregionalny i mimo że pierwszy raz, to już teraz stanowi wizytówkę podejmowanych przez Gminę działań w zakresie promocji kultury i sportu. Wydarzenie otworzyły wraz z Panią Bożeną Daszewską Przewodniczącą Rady Gminy Cedry Wielkie - kolorowe postacie czarownic, dziwów i nimf wodnych, w które wcieliły się Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Sołectw z terenu Gminy Cedry Wielkie. Podczas imprezy można było wykonać z wyczarowanymi postaciami pamiątkowe zdjęcie. A była to faktycznie czarodziejska noc z deszczem i błyskawicami, ale nie stanowiło to przeszkody w puszczaniu wianków na wodę o północy.  W trakcie imprezy odbył się między innymi koncert kolumbijskiego tenora Juana Felipe Alvarado, zespołów H.U.B.E.R.T. oraz Dwa plus Dwa, a także przedstawienie teatralne „Urodziny baby jagi”. Wieczorem rozpoczął się występ gwiazdy wieczoru - Andrzeja Rybińskiego, Ponadto w programie organizator zapewnił konkursy dla dzieci i dorosłych, w tym: na najbardziej pomysłowy strój czarownicy, zawody kajakowe z przymrużeniem oka dla przebranych Pań z KGW i sołectw z terenu Gminy, warsztaty robienia wianków, puszczanie wianków na wodzie, konkurs plastyczny pt. ”Kwiat paproci”.  Wszystkie konkurencje i konkursy zostały nagrodzone wyjątkowymi i cennymi nagrodami, których fundatorem był Pan Janusz Goliński - Wójt Gminy Cedry Wielkie. Wydarzenie obfitowało również w atrakcje dla dzieci - zabawy, konkursy, darmowe wesołe miasteczko i stoiska wystawiennicze Kół Gospodyń Wiejskich, oraz partnerów Gminy Cedry Wielkie, na których nie zabrakło specjałów tradycyjnej kuchni. Była to pierwsza edycja tego typu imprezy. Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Pana Przemysława Jankowskiego - Prezesa Zarządu GRAVEL Sp. z.o o., Pani Barbarze Sergot - Golędzinowskiej - Prezes Base Group sp. z o.o., Pani Elżbiety Kuźmicz - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Pruszczu Gdańskim i Pana Cezarego Dylika - Właściciela Moskit Alupływaki. Serdecznie dziękujemy. Pragniemy aby impreza wpisała się na stałe w nasz kalendarz i stała się imprezą cykliczną na Przystani Żeglarskiej w Błotniku. Do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
"Żegnaj szkoło" - zakończenie roku szkolnego.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
27.06.2016.

Dnia 24 czerwca br. we wszystkich placówkach szkolnych odbyły się uroczyste apele związane z zakończeniem roku szkolnego. To wyjątkowy dzień dla uczniów za nimi rok ciężkiej pracy obfitujący w wiele zdarzeń, osiągnięć i sukcesów. Uczniom wręczono świadectwa szkolne nagrody pieniężne oraz rzeczowe w postaci książek. W specjalny sposób nagrodzono uczniów, którzy uzyskali najwyższe średnie ocen poprzez przyznanie nagród Wójta Gminy. W tym roku nagrody Wójta dla najlepszego absolwenta szkoły podstawowej otrzymali: Martyna Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej w Cedrach Małych, Zuzanna Kobierska ze Szkoły Podstawowej w Cedrach Wielkich i William Kroft ze Szkoły Podstawowej w Wocławach.  Najlepszymi absolwentami gimnazjum w Cedrach Małych zostali Katarzyna Każmierak, Julia Borzeszkowska i Paweł Lewandowski. Najlepsi absolwenci otrzymali nagrody pieniężne, dyplomy oraz statuetki. Ten wyjątkowy dzień dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów oznacza koniec jednego etapu edukacyjnego i początek kolejnego. Pan Janusz Goliński Wójt Gminy Cedry Wielkie oraz Pani Bożena Daszewska Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie życzyli absolwentom wielu sukcesów, wysokich wyników w dalszej nauce, a uczniom, nauczycielom i pracownikom wspaniałych i bezpiecznych wakacji pełnych radości, słońca i uśmiechu. Na uroczystościach nie zabrakło wystąpień dyrektorów, przedstawicieli rady rodziców i nauczycieli. W tym roku po raz pierwszy są absolwenci, wychowankowie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego „Żuławski Słonecznik” w Giemlicach, którzy rozpoczną edukację już w innych placówkach. Życzymy im pomyślności. Koniec roku szkolnego to szczególny, wręcz historyczny dzień w Szkole Podstawowej w Trutnowach ponieważ szkoła zakończyła właśnie swoją działalność. Uczniowie tej szkoły rozpoczną rok szkolny 2016/2017 w Szkole Podstawowej w Wocławach. Pan Janusz Goliński oraz Pani Bożena Daszewska złożyli serdeczne podziękowania dla całej kadry szkoły wręczając bukiety kwiatów i życząc wielu sukcesów i pomyślności w dalszej pracy zawodowej i życiu osobistym. Natomiast rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Trutnowach odczytali listy gratulacyjne dla wychowawców klas dziękując im za ich cierpliwość, zaangażowanie w życie szkoły, za serce i uśmiech. Było wiele ciepłych słów, ale były też łzy wzruszenia. Z okazji zakończenia roku szkolnego Pan Janusz Goliński Wójt Gminy składa serdeczne podziękowania wszystkim dyrektorom, nauczycielom, kadrze obsługi szkół za pracę w minionym roku szkolnym, życząc jednocześnie miłego wypoczynku w okresie wakacji.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Festyn Rodzinny w Cedrach Małych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
27.06.2016.

W sobotę 11 czerwca 2016 r. przy Zespole Szkół w Cedrach Małych zapanowała wesoła, rodzinna atmosfera. To za sprawą Festynu Rodzinnego, który zorganizowali nauczyciele, rodzice i uczniowie szkoły w Cedrach Małych. Niezwykle bogaty program przyciągnął bardzo licznie zgromadzoną publiczność, co cieszyło tym bardziej, że początkowo pogoda nie była łaskawa.  Jednak wraz ze zbliżającą się godziną otwarcia imprezy, niebo jaśniało a zza chmur wyglądało słońce, które towarzyszyło uczestnikom już do końca wydarzenia. Sceną zawładnęli młodzi artyści, którzy przygotowani przez nauczycieli, tańczyli i śpiewali. Do wspólnej zabawy zachęcał publiczność zespół Midnight. Wśród najmłodszych największym zainteresowaniem cieszyły się: dmuchana zjeżdżalnia, karuzela, eurobungee, przejażdżka na kucu czy stanowisko do malowania twarzy. Starsi z zainteresowaniem przyglądali się pokazowi: walk rycerskich, ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy oraz Teakwondo. Brali także udział w konkurencjach sportowych. Firma Metrostav prezentowała maszyny budowlane wykorzystywane przy budowie drogi S7. Po tak intensywnych doznaniach fizycznych energii zgromadzonym dodawała pyszna szkolna grochówka oraz bigos przygotowany przez panie z koła gospodyń KGW Leszkowy, jak i również wyborne ciasta przygotowane i podawane przez rodziców. Na uczestników czekały też darmowe lody, owoce i lizaki. Wśród uczestników Festynu rozlosowano liczne nagrody, a najważniejszą był rower. W tym miejscu szczególne podziękowania należą się Panu Januszowi Golińskiemu Wójtowi Gminy Cedry Wielkie, Firmie Metrostav, Panu Jarosławowi Matyszczakowi z firmy Salvit Prima, Polisie Życie S.A., Pani Barbarze Sergot Golędzinowskiej z firmy Base oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia. Serdecznie zapraszamy za rok !

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Rodzina 500 plus - wnioski do 1 lipca z wyrównaniem.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
24.06.2016.

Jeśli złożymy poprawnie wypełniony wniosek o „rodzina 500 plus” do 1 lipca włącznie to otrzymamy pieniądze z wyrównaniem od kwietnia. Po tym czasie świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym złożymy wniosek. Jeśli złożymy wniosek o świadczenie wychowawcze w ciągu trzech miesięcy od startu programu "rodzina 500 plus" (od 1 kwietnia do 1 lipca 2016), gmina ma do trzech miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, na wydanie decyzji i wypłacenie świadczenia wychowawczego. Oczywiście rozpatrzenie wniosku i wypłata świadczenia może nastąpić wcześniej. W przypadku wniosków złożonych po 1 lipca 2016 obowiązuje zasada, że w przypadku kompletnego wniosku złożonego do 10. dnia miesiąca włącznie, wydanie decyzji i wypłata świadczenia za ten miesiąc nastąpi do końca tego miesiąca. Wniosek złożony po 10. dniu danego miesiąca oznacza, że gminny organ wyda decyzję i wypłaci świadczenie najpóźniej do ostatniego dnia kolejnego miesiąca, z wyrównaniem za cały miesiąc w którym wniosek został złożony. Do tej pory wnioski złożyło już prawie 2,5 mln osób. Uprawnionych jest 2,7 mln rodzin wychowujących 3,7 mln dzieci. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze dziecko, czyli najstarsze lub jedyne dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia.

 
Przebudowa ulicy Mickiewicza w Cedrach Wielkich.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
22.06.2016.

Trwają prace przygotowawcze do przebudowy ulicy Mickiewicza w Cedrach Wielkich. Gmina zamierza przeprowadzić kompleksowy remont ulicy łącznie z pętlą autobusową. Zakres inwestycji obejmuje wykonanie nowej nawierzchni chodnika, oświetlenie, kanalizację deszczową oraz miejsca parkingowe. Szacowana wartość inwestycji to ok. 2,8 mln zł. Gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy finansowej na realizację inwestycji do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Aktualnie firma Limes Internet Communication przystąpiła do budowy kanału teletechnicznego, w którym ułożona zostanie sieć światłowodowa umożliwiająca dostarczenie usług internetowych o najwyższej jakości. Z sieci tej będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy, Bank Spółdzielczy oraz Urząd Gminy. Prace ziemne i instalacyjne będą trwały do 15 lipca 2016 r. Również w tym czasie przebudowany zostanie dotychczasowy wodociąg od ronda na odcinku ok. 160 metrów, tak aby wszystkie prace ziemne wykonać przez rozpoczęciem realizacji jezdni i chodnika.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Narodowa Loteria Paragonowa.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
21.06.2016.

Narodowa Loteria Paragonowa to akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów, która ma uświadomić Polakom, jak ważna jest ich rola w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego. Branie paragonu to wsparcie dla uczciwych przedsiębiorców i uczciwej konkurencji między nimi. Od rozpoczęcia loterii, tj. od 1 października 2015 r., każdego miesiąca szczęśliwcy wygrywają od Ministerstwa Finansów kluczyki do wartych kilkadziesiąt tysięcy złotych Opli Astra. Wystarczy, że zarejestrują paragony fiskalne o wartości co najmniej 10 zł na stronie Narodowej Loterii Paragonowej: www.loteriaparagonowa.gov.pl W losowaniu nagrody głównej biorą udział wszystkie zarejestrowane paragony. Co trzy miesiące obok Opla Astry i dwóch tabletów (dostają je właściciele numerów rezerwowych), losujemy również nagrodę specjalną - Opla Insignię. Doceniamy także przedsiębiorców, którzy wystawiają zwycięskie paragony. Do nich trafia tablet iPad Air 2. Przypominamy, że do końca czerwca trwa rejestracja paragonów z branży „konserwacja i naprawa samochodów osobowych, sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych". Ostatnią branżą, którą nagrodzimy Oplem Insignią, będą „restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów" (III kwartał 2016 r.).

 
Festyn "Tu się uczyliśmy, tu pracowaliśmy".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.06.2016.

W dniu 18 czerwca 2016 r. na terenie Szkoły Podstawowej w Trutnowach odbył się festyn  pn: „Tu się uczyliśmy, tu pracowaliśmy”. Organizatorem festynu była Gmina Cedry Wielkie, Szkoła Podstawowa w Trutnowach oraz Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Była to impreza związana z zakończeniem działalności Szkoły Podstawowej w Trutnowach. Pan Janusz Goliński Wójt Gminy Cedry Wielkie i Pani Bożena Daszewska Przewodnicząca Rady Gminy złożyli serdeczne podziękowania dla osób, które przez wiele lat byli zaangażowani w życie szkoły, za wieloletnią okazaną pomoc oraz wsparcie finansowe i rzeczowe. Symboliczne róże zostały wręczone pracującej kadrze szkoły oraz nauczycielom którzy pracowali w tej szkole. Dyrektor szkoły Pani Katarzyna Perzyńska przekazała Panu Januszowi Golińskiemu Wójtowi Gminy kronikę szkoły, która następnie zostanie przekazana do Szkoły Podstawowej w Wocławach.  Festyn obfitował w wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, w tym: występy artystyczne indywidualne i grupowe uczniów ze szkół oraz przedszkoli z terenu Gminy Cedry Wielkie, zabawy i konkursy dla dzieci przygotował także Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Giemlicach. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursach otrzymały medale w ramach podziękowania za udział w imprezie. Jedną z głównych atrakcji, która przyciągnęła najmłodszych było przedstawienie teatralne pt. „Królewna Śnieżka”, przygotowane przez profesjonalny teatr Qfer. Również dużym zainteresowaniem uczestników festynu cieszył się konkurs rodzinny dla uczniów Szkoły Podstawowej w Trutnowach oraz ich rodziców. Uczniowie i ich rodzice rozwiązywali zadania z zakresu historii szkoły i miejscowości Trutnowy, a także układały puzzle i mogły wykazać się zdolnościami plastycznymi przy tworzeniu herbu Gminy. Główną nagrodę - rower ufundowaną przez Pana Janusza Golińskiego Wójta Gminy Cedry Wielkie otrzymała  uczennica Anna Tymoszuk wraz z tatą. W ramach konkursu przewidziano również nagrody -sprzęt sportowy za zajęcie II i III miejsca, a także upominki dla wszystkich biorących udział w konkursie rodzin. Na festynie nie zabrakło również poczęstunku, który przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Leszków i Kiezmarka. Na dzieci czekały darmowe słodycze, lody, a także wesołe miasteczko, animacje, malowanie twarzy i zajęcia żeglarskie.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
Kronika Szkoły Podstawowej  >>  Załącznik
 
NOC ŚWIĘTOJAŃSKA - "Zbieraj rumianek bo święty Janek".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
17.06.2016.

Urząd Gminy Cedry Wielkie oraz Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich zapraszają w dniu 25 czerwca 2016 r. na Przystań Żeglarską w Błotniku na imprezę pn: „Zbieraj rumianek bo święty Janek”. W tradycji Noc Świętojańska jest świętem wody i ognia, słońca i księżyca. W związku z tym zaplanowane wydarzenie będzie miało charakter ponadregionalny i stanowić będzie wizytówkę podejmowanych przez Gminę działań w zakresie kultury i sportu.

Impreza rozpocznie się o godz. 17.00.  Następnie parada w postaci korowodu czarownic, dziwów, nimf wodnych przejdzie na główne miejsce uroczystości na plac obok przystani. W programie między innymi koncert kolumbijskiego tenora Juana Felipe Alvarado, zespołów H.U.B.E.R.T oraz Dwa plus Dwa, a także przedstawienie teatralne "Urodziny baby jagi". O godz. 20.00 przewidziany jest występ gwiazdy wieczoru - Andrzeja Rybińskiego, współzałożyciela zespołu 2+1, a także twórcy wielu polskich przebojów wszechczasów, takich jak „Nie liczę godzin i lat”, „Czas relaksu”, czy „Pocieszanka”. Ponadto w programie konkurs na najbardziej pomysłowy strój czarownicy, regaty na łodziach klasy Optymist, zawody kajakowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. przejażdżka łodzią czarownic i nimf, warsztaty robienia wianków, puszczanie wianków na wodzie Wydarzenie obfitować będzie również w zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych, będzie można obejrzeć stoiska wystawiennicze Kół Gospodyń Wiejskich i partnerów Gminy Cedry Wielkie, na których nie zabraknie również specjalności tradycyjnej kuchni żuławskiej. Msza Św. zostanie odprawiona na wodzie o godz. 21.00. Serdecznie zapraszamy.

Gwiazda wieczoru - Andrzej Rybiński  >>  Załącznik
Plakat  >>  Załącznik
 
Uroczyste podpisanie umowy na projekt ratowania żuławskich zabytków.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.06.2016.

14 czerwca w Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie Wójt Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński oraz Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podpisali umowę o dofinansowanie projektu pt. „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław poprzez wykonanie robót budowlanych, remontowych i konserwatorskich w obiektach zabytkowych i obiektach położonych na terenach objętych ochroną konserwatorską w gminach żuławskich oraz stworzenie spójnej oferty turystycznej promującej tożsamość Żuław”. Wniosek opracowany wspólnie przez 3 gminy oraz 7 instytucji spoza sektora finansów publicznych uzyskał najwyższą notę spośród wszystkich złożonych wniosków w ramach ogłoszonego naboru na Działanie 8.3 Materialne i Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe RPO WP na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi około 13,5 mln zł z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie blisko 7,8 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na remonty kościołów, domów podcieniowych, obiektów hydrotechnicznych. Marszałek Województwa Mieczysław Struk jako główny atut w/w projektu podkreślił fakt, że skupia się on nie tylko na zabytkach należących do samorządów, ale został także rozszerzony o inne ważne dla Żuław obiekty. W uroczystości podpisania umowy wzięli udział licznie zaproszeni goście m.in., Biskup diecezji elbląskiej Jacek Jezierski, Senator Leszek Czarnobaj, Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Jan Szymański, poseł na Sejm RP Tadeusz Cymański, Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny, Starosta Nowodworski Zbigniew Ptak, Starosta Powiatu Malborskiego Mirosław Czapla, wszyscy partnerzy oraz przedstawiciele lokalnych władz. Zakres inwestycji jest bardzo szeroki, a zakończenie realizacji prac przewidziane jest na koniec III kwartału 2018 roku.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
Relacja telewizyjna  >>  Załącznik
 

 
50. rocznica Kapłaństwa Ks. Prałata Franciszka Fecko.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
15.06.2016.

50 lat od przyjęcia Święceń - złoty jubileusz kapłaństwa obchodził na początku czerwca br. Ksiądz Prałat Franciszek Fecko, który przez 38 lat sprawował posługę duszpasterską w naszej Gminie, będąc proboszczem parafii w Giemlicach. Z tej okazji w niedzielę dnia 5 czerwca 2016 r. Jubilat odprawił w kościele parafialnym w Pszczółkach gdzie obecnie mieszka, dziękczynną Mszę świętą oraz 12 czerwca 2016 r. w kościele parafialnym w Giemlicach na specjalne życzenie Księdza proboszcza oraz giemlickich parafian. W obu kościołach uroczystą liturgię zakończyły życzenia, wręczenie kwiatów oraz występy przygotowane przez dzieci. Z okazji wspaniałego Jubileuszu składamy Księdzu Prałatowi serdeczne gratulacje i podziękowanie, że byłeś z nami tyle lat i zawsze służyłeś wsparciem, modlitwą i posługą w czasie wielu uroczystości kościelnych i gminnych.

Dziękujemy za Twoją posługę na naszej Żuławskiej Ziemi i życzymy zdrowia i długich jeszcze lat życia.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Kończy się termin na składanie wniosków o dopłaty do materiału siewnego.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
15.06.2016.

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że w dniu 25 czerwca br. w myśl przepisu § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 lipca 2009 r. w sprawie terminów składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany oraz terminu i sposobu wypłaty tej dopłaty (Dz. U. Nr 113, poz. 945 z późn. zm.) kończy się termin przyjmowania wniosków o dopłatę z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

W związku z tym, że dzień 25 czerwca przypada w sobotę to za ostatni dzień terminu złożenia wniosku uważa się najbliższy następny dzień powszedni, tj. poniedziałek 27 czerwca 2016 r. Wniosek o przyznanie dopłaty wraz z wymaganymi załącznikami należy przesłać rejestrowaną przesyłką listowną lub złożyć osobiście do właściwego (ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego) oddziału terenowego ARR. Termin do złożenia wniosku uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem wniosek zostanie nadany w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, tj. Poczty Polskiej S.A. Termin na składanie wniosków nie podlega przywróceniu.

 
Konkurs "Piękna Wieś Pomorska 2016" w Gminie Cedry Wielkie rozstrzygnięty.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.06.2016.

W dniu 31 maja 2016 r. komisja gminna powołana Zarządzeniem Wójta, składająca się z przedstawicieli: PODR - Macieja Górskiego, Izby Rolniczej - Andrzeja Tymoszuka i Urzędu Gminy - Jana Borowca oraz Marty Kucharczyk wyłoniła laureatów gminnego etapu konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2016”. Wszyscy nagrodzeni otrzymają środki finansowe przeznaczone na zakup roślin i materiałów służących podniesieniu estetyki otoczenia, a zdobywcy pierwszych miejsc wezmą również udział w etapie powiatowym konkursu.

W kategorii „Wieś” najbardziej estetyczną i przyjazną mieszkańcom okazała się wieś Trutnowy, która w związku z tym została nagrodzona kwotą 2000 zł.

Natomiast w kategorii „Zagroda” wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce - Pan Zdzisław Solarz, Trutnowy - nagroda w wysokości 1000 zł;

II miejsce - Państwo Benedyk, Stanisławowo - nagroda w wysokości 800 zł;

III miejsce - Pani Dorota Zwolak, Cedry Wielkie - nagroda w wysokości 600 zł.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Dożynek Gminnych. Jednocześnie składamy gratulacje, życzymy powodzenia na dalszych etapach konkursu oraz wytrwałości w dbaniu o swoje zagrody i wsie. Osobom, które przystąpiły do konkursu i zaangażowały się w poprawę wyglądu swojego otoczenia serdecznie dziękujemy. Kolejny konkurs za rok !

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
LGD "Trzy Krajobrazy" pozyskała nowe środki finansowe na dotacje unijne.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.06.2016.

Z dotacji unijnych mogą skorzystać mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, gminy z obszaru działania Lokalnej Grupa Działania „Trzy Krajobrazy” t.j. gmin: Pruszcz Gdański, Trąbki Wielkie, Suchy Dąb, Pszczółki, Cedry Wielkie i Kolbudy. W ramach opracowanej Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020, dotacje można otrzymać na przedsięwzięcia związane z długofalowymi działaniami edukacyjnymi w obiektach publicznych, rozwojem turystyki i rekreacji, udostępnieniem obiektów o znaczeniu historycznym, promocję produktów lokalnych oraz tworzenia i rozwoju innowacyjnej działalności gospodarczej. Łączny budżet do rozdysponowania wynosi 8.550.000,00 zł, z czego 50 % środków przeznaczonych jest na tworzenie miejsc pracy poprzez zakładanie i rozwój działalności gospodarczej.

  • Wsparcie na utworzenie działalności ma formę premii na kwotę 100.000,00 zł. Podstawowym warunkiem jest utworzenie co najmniej 1 miejsca pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne i utrzymanie go przez minimum 2 lata od otrzymania płatności końcowej (chyba, że biznesplan wydłuża ten okres). O pomoc może ubiegać się podmiot będący osobą fizyczną, która: jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jest pełnoletnia, ma miejsce zamieszkania na obszarze wiejskim objętym LSR.
  • Wsparcie na rozwój działalności gospodarczej wynosi do 300.000,00 zł, przy poziomie dofinansowania 70% refundacji kosztów kwalifikowanych. Podstawowym warunkiem jest utworzenie co najmniej 1 miejsca pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne i utrzymanie go przez minimum 3 lata od otrzymania płatności końcowej (chyba, że biznesplan wydłuża ten okres). O pomoc może ubiegać się podmiot będący osobą prawną jeżeli siedziba tej osoby lub jej oddział znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która ma miejsce zamieszkania na obszarze lub wykonuje działalność na obszarze.
  • Wsparcie dla organizacji pozarządowych oraz kościołów i związków wyznaniowych ma formę refundacji 100% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 300.000,00 zł. Wsparcie dla jednostek sektora finansów publicznych wynosi 63,63% kosztów kwalifikowanych.

Pierwsze nabory wniosków planowane są na przełomie września i października 2016, a kolejne będą organizowane zgodnie z harmonogramem naborów do 2019. LGD „Trzy Krajobrazy” planuje w lipcu i sierpniu 2016 przeprowadzenie szeregu spotkań i szkoleń, których celem będzie przekazanie informacji na temat zasad pisania i składania wniosków aplikacyjnych, na które serdecznie zapraszamy potencjalnych beneficjentów. Szczegóły odnośnie szkoleń będą dostępne w początku lipca na stronie internetowej LGD i facebooku, stronach gminnych i innych portalach lokalnych. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Materiał opracowany przez Lokalną Grupę Działania „Trzy Krajobrazy”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami i szczegółowymi informacjami na stronie internetowej www.trzykrajobrazy.pl a także w biurze LGD, przy ul. Szkolnej 5 w Lędowie.

 

 
Uciążliwości związane z budową trasy S-7.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.06.2016.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku informuje, że w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi w ramach inwestycji pn. „Budowa drogi S-7 Gdańsk - Elbląg. Zadanie 1: Koszwały - Nowy Dwór Gd.” mogą wystąpić uciążliwości związane z 24 - godzinnym trybem pracy. Prace polegające m.in. na wykonywaniu żelbetowych pali przemieszczeniowych planowane są na odcinku ok. 300 m od Kanału Piaskowego w stronę Elbląga oraz w rejonie drogi dojazdowej do Cedrów Małych (na odcinku ok 1.5 km).
 
Prowadzenie robót w trybie 24 - godzinnym planowane jest w terminie od 07 czerwca do 30 sierpnia 2016 r.
 
Za zaistniałe uciążliwości mieszkańców przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.
 
Otwarcie zakładu "OTOMYJNIA" w Koszwałach.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
09.06.2016.

Nowo wybudowany na terenie Gminy zakład usługowy mycia samochodów pn. „OTOMYJNIA”, zlokalizowany w Koszwałach przy ul. Gdańskiej 18 dnia 04 czerwca rozpoczął działalność. Jest to pierwsza samoobsługowa dwustanowiskowa myjnia na terenie Gminy, której właścicielem jest p. Maciej Saliniewicz. Myjnia wybudowana została z zachowaniem wszelkich norm i wymogów związanych z ochroną środowiska.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Jubileusz 104 urodzin Pani Katarzyny.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
09.06.2016.

Niezwykły jubileusz 104 urodzin obchodziła dnia 06 czerwca 2016 r. mieszkanka wsi Cedry Wielkie Pani Katarzyna Glier będąca jednocześnie najstarszą osobą zamieszkującą na terenie Gminy Cedry Wielkie. Z tej okazji Wójt Gminy Janusz Goliński wraz z Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Panią Grażyną Bereza odwiedzili dostojną Jubilatkę by złożyć osobiście najlepsze życzenia i wręczyć kosz kwiatów wraz z okolicznościowym prezentem. Pomimo osiągniętego wspaniałego wieku Pani Katarzyna zadziwia swoją kondycją, energią, nieodłącznym uśmiechem i wyśmienitą pamięcią. Dostojnej Jubilatce życzymy kolejnych lat życia w zdrowiu i pomyślności.

Zdjęcie Jubilatki >>  Załącznik
 
Gminne obchody Dnia Dziecka.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
07.06.2016.

4 czerwca 2016 r. na terenie Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich odbył się Dzień Dziecka. Od godziny 12.00 można było podziwiać i uczestniczyć w szeregu atrakcji przygotowanych specjalnie na tą okazję. Działo się bardzo dużo, zarówno na scenie jak i całym terenie ŻOKiSU. Festyn z okazji Dnia dziecka został otwarty koncertem zespołu Midnight, który zaprezentował swoje najnowsze utwory. Zaraz po koncercie dzieci zostały zaproszone na darmowe lody, które ufundował Cedrowy Dworek. W ramach wydarzenia przygotowano mnóstwo konkursów, animacji i zabaw przy udziale żywych maskotek i profesjonalnych animatorów. Do głównych atrakcji zaliczyć można plener malarski pn. „Wszystkie dzieci świata”, zawody sportowe, zajęcia żeglarskie, pokaz tresury psów, spotkanie z bajką, malowanie twarzy, kącik gier tradycyjnych, zajęcia rękodzielnicze - zabawki z papieru i spektakl teatralny Teatru Qfer pt. „Baśnie 1000 i 1 nocy”. Dodatkowo dzieci i młodzież mogła skorzystać z darmowego wesołego miasteczka i stoisk, których w tym roku było bardzo dużo. Na każde dziecko w tym dniu czekały również darmowe balony, słodycze i owoce. W przygotowanie wydarzenia zaangażowała się również Gminna Biblioteka Publiczna, Koło Gospodyń Wiejskich z Cedrów Wielkich, Gdański Klub Morski „CEDRUS” i Szkółka Żeglarska z Błotnika, a wsparcia finansowego i rzeczowego udzieliły podmioty z terenu Gminy Cedry Wielkie, w tym: Pan Paweł Gliński Firma Handlowo - Usługowa „Paweł” Cedry Wielkie, Pan Mariusz Kuba „Kubuś” Sklep Spożywczo-Przemysłowy, Państwo Anna i Grzegorz Moritz Sklep Spożywczo-Przemysłowy Cedry Małe, Państwo Tomkowicz z Cedrowego Dworku, Anna i Zdzisław Gurda - firma ADRUG, firma GOOD TEAM ze Stanisławowa, Stowarzyszenie Podaj Rękę z Miłocina. Za pomoc organizacyjną i wsparcie dziękujemy. Wszystkim dzieciom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Komunikat firmy WEMA.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
07.06.2016.
Firma WEMA informuje, że w dniu  07.06.2016r. w godzinach od 10.00 do 14.00 w miejscowości Cedry Wielkie od Oczyszczalni Ścieków w kierunku Cedrów Małych do stacji podnoszenia ciśnienia wody w Cedrach Małych (ul. Kolorowa) nastąpi przerwa w dostawie wody z powodu przebudowy sieci wodociągowej.
 
Spotkanie Polskiej Unii Mobilności Aktywnej (PUMA).
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
03.06.2016.

Dzięki gościnności Gminy Cedry Wielkie już tradycją stają się spotkania wielu podmiotów zewnętrznych na Przystani Żeglarskiej w Błotniku. Tego typu działania mają ogromne znaczenie dla promocji zarówno Gminy jak i samej przystani żeglarskiej. W dniu 25 maja 2016 r. odbyło się spotkanie Polskiej Unii Mobilności Aktywnej (PUMA). PUMA jest zorientowaną na innowacje, ogólnopolską organizacją samorządów - miast, powiatów i gmin zainteresowanych poprawą warunków i promocją wszelkich form mobilności aktywnej. Podstawowym celem stowarzyszenia jest poprawa warunków i promocja mobilności aktywnej, czyli wszelkich form zaspokajania codziennych potrzeb transportowych, zakładających wykorzystanie naturalnej energii ludzi, realizowanej samoistnie lub w powiązaniu ze środkami transportu publicznego.Spotkanie zorganizowane na Przystani Żeglarskiej w Błotniku miało charakter sprawozdawczo - wyborczego Walnego Zebrania członków stowarzyszenia, do których należy również Gmina Cedry Wielkie. Tegoroczne spotkanie podzielone zostało na dwie części. Część pierwsza - seminaryjna, w której eksperci podzielili się z uczestnikami spotkania doświadczeniami we wdrażaniu praktyk z zakresu mobilności aktywnej oraz druga część - obrad zasadniczych.

W spotkaniu uczestniczyło wielu znakomitych prelegentów, poruszających istotną dla mobilności aktywnej tematykę:

  • „Uspokojenie Ruchu - dobre praktyki” - Tomasz Wawrzonek, Kierownik Działu Inżynierii Ruchu, ZDiZ w Gdańsku
  • „Kampania Rowerowy Maj” - Monika Evini, Wydział Gospodarki Komunalnej, Urząd Miejski w Gdańsku
  • „Podejście produktowe do trasy rowerowej R9 i R10” - Michał Bieliński / Tomasz Legutko, Departament Turystyki i Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
  • „Budowanie, uspójnianie produktów istniejących w korytarzu EV9 i EV10” - Michał Bieliński / Tomasz Legutko, Departament Turystyki i Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

W ramach wydarzenia, uczestnicy mogli skorzystać z tradycyjnych potraw żuławskich przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Cedrów Wielkich i Cedrowy Dworek

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Renowacja zabytków - wielokulturowe dziedzictwo Żuław.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
31.05.2016.

W dniu 24 maja br., w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim, Wójt Gminy Cedry Wielki wraz z pozostałymi 8 partnerami (Gmina Nowy Staw, Gmina Miasta Nowy Dwór Gdański, instytucje kościelne oraz prywatne) uroczyście podpisali aneks do umowy partnerskiej na renowację zabytków projektu „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław poprzez wykonanie robót budowlanych, remontowych i konserwatorskich w obiektach zabytkowych i obiektach położonych na terenach objętych ochroną konserwatorską w gminach żuławskich oraz stworzenie spójnej oferty turystycznej promującej tożsamość Żuław”. Projekt ten otrzyma dofinansowanie w wysokości 7 773 000,00 zł.

W ramach działań inwestycyjnych w Naszej Gminie odnowione zostaną obiekty dziedzictwa kulturowego m in.:

  1. Renowacja zabytkowego domu podcieniowego turystyczno-mieszkaniowego w Miłocinie. W ramach projektu wykonane zostaną następujące prace: zagospodarowanie i urządzenie terenu wokół budynku w tym oświetlenie terenu, budowa zatoki autobusowej; zmiana przeznaczenia wybranych pomieszczeń dla potrzeb nowej funkcji - utworzenie sezonowej sali ekspozycyjnej oraz przeznaczenie lokalu na parterze na izbę pamięci, prace konserwatorskie obejmujące sień; wymiana instalacji elektrycznej w budynku.
  2. Renowacja budynku Kościoła pw. Św. Aniołów Stróżów w Cedrach Wielkich. W ramach projektu partnerskiego zostaną wykonane następujące roboty: osuszenie murów fundamentowych, odtworzenie muru nawy głównej nad poziomem empory, odtworzenie pokrycia wieży, odtworzenie dachów - pokrycie dachówką, przebudowa więźby dachowej przywracającej pierwotny charakter; odtworzenie chórów nad nawą główną; zagospodarowanie i urządzenie terenu.
  3. Renowacja wybranych elementów budowlanych w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiezmarku. Projekt obejmuje wykonanie następujących prac: renowacja drewnianego stropu; renowacja ścian wewnętrznych; renowacja witraży; remont podium drewnianego podłogi prezbiterium; renowacja sklepień.
  4. Renowacja elementów budowlanych w Kościele pw. Piotra i Pawła w Trutnowach. Projekt obejmuje wykonanie następujących prac: remont konstrukcji mansardowej masywu wieży; rekonstrukcja drewnianej wieży; rekonstrukcja historycznych otworów okiennych; wykonanie historycznej dekoracji szczytu hełmu wieży; osuszenie, odsłonienie i oczyszczenie murów fundamentowych kościoła; pełna renowacja elewacji masywu wieży, zszycie (naprawa) spękanych ścian korpusu nawy, wykonanie tynków renowacyjnych, wykonanie schodów wewnątrz wieży.
  5. Remont budynku Kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Giemlicach. Zakres prac remontowych obejmuje: wymianę (remont) pokrycia połaci dachowej, remont ogrodzenia wokół terenu przy budynku kościoła.

 
Udział Gminy Cedry Wielkie w Karnawale Latawców.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
31.05.2016.

Żeby je tworzyć trzeba mieć cierpliwość, żeby wzbić je w powietrze trzeba mieć umiejętności, ale żeby je podziwiać wystarczy tylko przyjść i kibicować. W Gdańsku Sobieszewie w dniu 29 maja 2016 r. odbył się Karnawał Latawców. Trzynaście drużyn w tym trzy z Gminy Cedry Wielkie walczyły o tytuł najpiękniejszego latawca przypominającego rybę. Udział reprezentacji Gminy Cedry Wielkie, w tak dużym przedsięwzięciu jest wynikiem współpracy, która została nawiązana pomiędzy Żuławskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich i „Wyspą Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Współpraca ta zaowocował propozycją wspólnej organizacji tego wydarzenia, z której ŻOKiS skorzystał chcąc promować Gminę Cedry Wielkie również u swoich sąsiadów. Latawce biorące udział w konkursie tworzone były podczas warsztatów w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich i „Wyspie Skarbów”. Pod okiem profesjonalnych konstruktorów powstawały latające dzieła, które miały przypominać rybę. Na zakończenie imprezy wspólnie można było powalczyć o tytuł tego najpiękniejszego. Przy dobrym wietrze, niektóre z latawców wzbijały się na wysokość kilkuset metrów. Kolejna szansa, żeby spróbować swoich sił w latawcowych zmaganiach już za rok !

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Zajęcia w przychodni ETER-MED w Cedrach Wielkich.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
31.05.2016.

25 maja 2016 r. odbyły się kolejne zajęcia organizowane w ramach projektu pn. „Bezpieczna droga - stymulowanie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z terenu Gminy Cedry Wielkie”. Tym razem dzieciaki odwiedziły Przychodnie ETER-MED w Cedrach Wielkich, gdzie zwiedzały rejestrację, gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy, zakład rehabilitacji, a Panie pielęgniarki pokazywały pociechom między innymi jak wiązać bandaże i do czego służą inne sprzęty medyczne. Poniżej relacja zdjęciowa z dnia pełnego wrażeń !

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Gmina Cedry Wielkie pozyskała kolejne środki finansowe.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
31.05.2016.

Szanowni Mieszkańcy, z ogromną radością pragniemy Państwu przekazać rewelacyjną informację. W dniu 19 maja otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pismo z zaproszeniem do podpisania umowy o dofinansowanie projektu pn. „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław poprzez wykonanie robót budowlanych, remontowych i konserwatorskich w obiektach zabytkowych i obiektach położonych na terenach objętych ochroną konserwatorską w gminach żuławskich oraz stworzenie spójnej oferty turystycznej promującej tożsamość Żuław”. Projekt ten został wyróżniony przez komisję oceniającą wniosek, oceniając go najwyżej z spośród wszystkich złożonych wniosków w ramach ogłoszonego naboru na działanie 8.3 materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe RPO WP na lata 2014-2020. Lista rankingowa zatwierdzona została przez Zarząd Województwa Pomorskiego uchwałą nr 465/142/16 z dnia 12 maja 2016 roku.

W dniu 7 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku nastąpi uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu z Gminą Cedry Wielkie, która jest liderem tego przedsięwzięcia.  Dzięki współpracy partnerów tj. Gminy Nowy Staw i Gminy Miasta Nowy Dwór Gdański, instytucji kościelnych oraz prywatnym, opracowaliśmy projekt, który ma ogromne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Żuław. Dzięki realizacji projektu, nasze zabytki takie jak kościoły, domy podcieniowe, cmentarze mennonickie oraz mosty zabytkowe, zostaną odnowione, a tym samym Nasz krajobraz żuławski zostanie uatrakcyjniony i stanowił będzie ciekawą ofertę turystyczną dla rowerzystów-turystów jak i wielbicieli zabytków żuławskich. Lista rankingowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego: LINK

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Dzień Dziecka w ŻOKiS.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
31.05.2016.
 
Jubileusz 90 urodzin Pani Genowefy.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
30.05.2016.

W dniu 24.05.2016 r. do grona dostojnych Jubilatów dołączyła Pani Genowefa Budzyń zamieszkała w Cedrach Małych, która obchodziła 90 rocznicę urodzin. Delegacja w osobie Wójta Gminy Cedry Wielkie Pana Janusz Golińskiego oraz Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich Pani Grażyny Bereza złożyła wizytę dostojnej Jubilatce wręczając kwiaty oraz upominek. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze oraz pozwoliło na bliższe poznanie Pani Genowefy, która jest pogodnie usposobiona i jeszcze pełna energii. Szanownej Jubilatce życzymy wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, długich lat życia oraz pomyślności na każdy kolejny dzień. Do zobaczenia za rok na kolejnym Jubileuszu.

Zdjęcie Jubilatki >>  Załącznik
 
Jubileusz 91 urodzin Pani Leokadii.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
30.05.2016.

Pani Leokadia Borzęcka obchodziła 91 rocznicę urodzin. Jest mieszkanką Kiezmarka. Z tej okazji w dniu 19.05.2016 r. Wójt Gminy Cedry Wielkie Pan Janusz Goliński wraz z Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich Panią Grażyną Bereza udali się do Jubilatki z kwiatami i okolicznościowym prezentem składając najserdeczniejsze życzenia w imieniu własnym oraz mieszkańców Gminy. Życzymy Pani Leokadii dużo zdrowia, pogody ducha i długich jeszcze lat życia w pomyślności. Do zobaczenia za rok na kolejnym Jubileuszu.

Zdjęcie Jubilatki >>  Załącznik
 
XV Powiatowy Konkurs: "Żuławy Gdańskie - Nasza Mała Ojczyzna".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
25.05.2016.

Dnia 20 maja 2016 roku w Zespole Szkół w Cedrach Wielkich już po raz piętnasty odbył się Powiatowy Konkurs „Żuławy Gdańskie - Nasza Mała Ojczyzna”. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział siedem szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa Cedry Małe, Cedry Wielkie, Giemlice, Koźliny, Pszczółki, Wocławy i Szkoła Podstawowa Nr 4 z Pruszcza Gdańskiego oraz cztery gimnazja: Cedry Małe, Nr 4 Pruszcz Gdański, Katolickie Szkoły Niepubliczne w Pruszczu Gdańskim i Cedry Wielkie. Celem corocznego konkursu jest kształtowanie w uczniach poczucia tożsamości regionalnej, przynależności do regionu, budzenie patriotyzmu lokalnego, promocja gmin żuławskich powiatu gdańskiego oraz wzbogacanie wiedzy o Żuławach. Pięknie udekorowana pracami plastycznymi i przestrzennymi kompozycjami sala gimnastyczna, sale szkolne i hol główny budziły żywe zainteresowanie zaproszonych gości. Pomieszczenia miały odświętny wystrój, który nawiązywał do żuławskiego klimatu. Zaproszonych gości oraz uczestników konkursu powitała Pani Joanna Stępień - Dyrektor Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich. Uroczystego otwarcia konkursu dokonał Pan Stefan Skonieczny - Starosta Powiatu Gdańskiego oraz Pan Janusz Goliński - Wójt Gminy Cedry Wielkie. W tym roku uczniowie szkoły podstawowej zmagali się w konkursie wiedzy o regionie, identyfikacji roślin, turystycznej piosence o Żuławach, konkursie plastycznym pn. „Cztery pory roku na Żuławach”. W ramach konkursu plastycznego wykonano ekologiczne bukiety kwiatów charakterystycznych dla Żuław oraz abażur z motywami żuławskimi wykonany z materiałów naturalnych. Zawodnicy z gimnazjum zmagali się w konkursie wiedzy o regionie, wykonali mapę Żuław, dokonali prezentacji statuetki z okazji XV jubileuszowego konkursu powiatowego, wykonali turystyczną piosenkę o Żuławach i piękne prace fotograficzne pn. „Żuławy w obiektywie”, oraz „Żuławski banknot”. Jury miało niełatwe zadanie, gdyż prace imponowały swoim rozmachem, pomysłowością i różnorodnością, a poziom wszystkich występów wokalnych był bardzo wysoki. W najważniejszej i najtrudniejszej konkurencji w konkursie wiedzy o regionie zwycięzcami na poziomie gimnazjum okazali się uczniowie z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich, natomiast na poziomie szkół podstawowych - Szkoła Podstawowa z Pszczółek. Zwycięzcy otrzymali puchary ufundowane przez Związek Miast i Gmin Morskich w Gdańsku. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali uhonorowani nagrodami i okolicznościowymi podarunkami ufundowanymi przez naszych sponsorów. Reprezentantom wszystkich szkół, które wzięły udział w tegorocznym konkursie pamiątkowe puchary ufundowane przez Gminę Cedry Wielkie, albumy i podziękowania wręczyła Pani Bożena Daszewska - Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie oraz Pani Maria Gierszewska - Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu. Uroczystość zakończyło zaproszenie wszystkich za rok na XVI Powiatowy Konkurs „Żuławy Gdańskie - Nasza Mała Ojczyzna”. Sponsorom składamy serdeczne podziękowania, gdyż dzięki ich hojności wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni, a laureatom i wszystkim uczestnikom serdeczne gratulacje i podziękowania.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
VI Olimpiada Przyjaźni.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
25.05.2016.

Olimpiada Przyjaźni to bardzo ważny dzień w kalendarzu wydarzeń Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Giemlicach. W tym roku VI edycja olimpiady odbyła się w siedzibie ośrodka. W olimpiadzie uczestniczyli zaproszeni goście z placówek z Jeziernika, Lasowic, Krzywego Koła, Czarnej Wody, punkt przedszkolny „Tuptusie” z Pruszcza Gdańskiego oraz wychowankowie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Giemlicach. Po oficjalnym powitaniu gości nastąpiła prezentacja i przemarsz wszystkich uczestników biorących udział w imprezie. Każdy z uczestników mógł znaleźć coś interesującego, ponieważ organizatorzy w tym roku przygotowali aż szesnaście konkurencji. Na imprezę przybył Pan Stefan Skonieczny Starosta Powiatu Gdańskiego oraz Pan Janusz Goliński Wójt Gminy Cedry Wielkie. Obaj Panowie życzyli uczestnikom przyjemnej i wesołej zabawy. Uroczystego wręczenia pucharów oraz medali w ramach podziękowania za udział w Olimpiadzie dokonała Pani Bożena Daszewska Przewodnicząca Rady Gminy i Pani Maria Gierszewska Kierownik Oświaty Kultury i Sportu. Pani Janina Gruchocka Dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Giemlicach podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Olimpiady wręczając słonecznik w formie upieczonego ciastka. W trakcie imprezy wszyscy mogli skorzystać z poczęstunku, który został zapewniony w dużej mierze dzięki sponsorom. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania uczestnikom, ich opiekunom, rodzicom, wolontariuszom, sponsorom. Wychowankowie dziękują słowami piosenki „Dobrze, że jesteście”. A za rok kolejna Olimpiada. Do zobaczenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
"Moje Pierwsze Dwa Kółka" - Polska Unia Mobilności Aktywnej.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
24.05.2016.

18 maja 2016 r. Przedszkole Samorządowe w Cedrach Małych odwiedził Sekretarz Generalny Polskiej Unii Mobilności Aktywnej Pan Rafał Glazik, który w obecności Pana Janusza Golińskiego Wójta Gminy Cedry Wielkie przekazał w ramach kampanii edukacyjno-promocyjnej „Moje Pierwsze Dwa Kółka” w użytkowanie dla przedszkolaków 5 rowerków biegowych marki KinderKraft Evo. Rowerki mogą być używane podczas zajęć w przedszkolu, jak i w drodze z i do przedszkola po to, aby dzieci mogły szlifować swoją formę. Będą służyły między innymi do intuicyjnej nauki utrzymania równowagi i koordynacji ruchowej i zdecydowanie ułatwią późniejszą przesiadkę na klasyczny rower. Przekazane rowerki sprawiły przedszkolakom wiele radość i zabawy. Dziękujemy

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Umowy ramowe podpisane.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
24.05.2016.

W dniu 23.05.2016 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyło się spotkanie Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struk z Lokalnymi Grupami Działania i Lokalnymi Grupami Rybackimi celem podpisania umów ramowych przez Stowarzyszenia, które otrzymały środki finansowe w ramach konkursu do wyboru Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego do społeczności lokalnej na lata 2014-2020. W wyniku oceny LGR przez Komisję Konkursową - Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Brać Mierzei uzyskała 188 pkt i środki finansowe w wysokości 2.271.000 euro (9.084.000 zł). Pozyskane środki współfinasowane są przez PO „Rybactwo i Morze”. W skład LGR wchodzą gminy powiatu nowodworskiego oraz gm. Pruszcz Gdański i Cedry Wielkie. W imieniu władz LGR umowę podpisał Pan Tomasz Szczepański Prezes LGR oraz Pan Janusz Goliński Wiceprezes LGR.

Zdjęcie z podpisania umowy >>  Załącznik
 
Powstanie projekt nowej ścieżki rowerowej.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.05.2016.

Dnia 20 maja br., w Urzędzie Gminy Cedry Wielkie została podpisana umowa na wykonanie projektu budowy ścieżki rowerowej na terenie Gminy Cedry Wielkie. Umowa została podpisana przez Pana Janusza Golińskiego - Wójta Gminy Cedry Wielkie oraz przez Prezesa spółki Znak z Gdańska. W ramach podpisanej umowy Wykonawca wykona zadanie polegające na „Opracowaniu dokumentacji projektowej budowy drogi rowerowej wraz z obiektem mostowym nad Kanałem Śledziowym na terenie Gminy Cedry Wielkie w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9”. Projekt Pomorskie Trasy Rowerowe dotyczy przygotowania i uruchomienia spójnej trasy rowerowej w Województwie Pomorskim. Celem projektu jest stworzenie podstawowej infrastruktury związanej z obsługą ruchu rowerowego. Projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Ideą stworzenia „Wiślanej Trasy Rowerowej” jest promocja dużej części Polski oraz rzeki Wisły. Jako narodowy produkt turystyczny trasa WTR ma być skierowana do turystów rowerowych i na tle konkurencyjnych europejskich szlaków wyróżniać się ma m.in. nowoczesnymi rozwiązaniami i oryginalną filozofią funkcjonowania trasy. Ważnym aspektem wpływającym na konkurencyjność trasy jest jej przebieg wzdłuż rzeki Wisły, która obejmuje swoim oddziaływaniem znaczny obszar kraju oraz demonstruje polskie dziedzictwo kulturowe. Wstępna Koncepcja przebiegu I trasy ścieżki rowerowej w Gminie Cedry Wielkie zakłada początek trasy w miejscowości Giemlice po koronie wału przez Kiezmark do miejscowości Błotnik. Przebieg II trasy rowerowej rozpocznie się w centrum miejscowości Cedry Wielkie, ul. Pionierów Żuław, kolejno ul. Leśną wzdłuż spółdzielni mieszkaniowej "Żuławy" a następnie przez Cedry Małe do miejscowości Błotnik. W ramach projektu powstaną również tablice informacyjne, punkty obsługi rowerzystów oraz miejsca odpoczynku dla rowerzystów. Łączna kwota wykonania dokumentacji projektowej wynosi 232 470,00 złotych brutto, a planowany termin jej wykonania to grudzień 2016 r. Gmina Cedry Wielkie po uzyskaniu dokumentacji projektowej oraz pozwolenia na budowę ścieżki rowerowej, będzie składała wniosek na dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Zdjęcie z podpisania umowy >>  Załącznik
 
Utwardzenie nawierzchni dróg w Gminie Cedry Wielkie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.05.2016.

W dniu 17.05.2016 r. Wójt Gminy Cedry Wielkie podpisał umowę na realizację kolejnej inwestycji polegającej na utwardzeniu nawierzchni dróg gminnych w Cedrach Wielkich. Na podstawie rozstrzygniętego przetargu nieograniczonego, dokonano wyboru Wykonawcy tj. firmy Teleelektronika Bogusław Pszczoła z siedzibą w Cieplewie. Tym samym w Gminie Cedry Wielkie zostaną utwardzone drogi gminne wraz z wyprofilowaniem poboczy, wykonaniem poboczy z kruszywa w miejscowościach:

  1. Giemlice, działka nr 97, wykonanie nawierzchni z płyt drogowych oraz z kostki kamiennej,
  2. Miłocin, działka nr 68, wykonie nawierzchni z płyt typu Yomb,
  3. Koszwały ul. Piaskowa działka nr 375, wykonanie nawierzchni z płyt typu Yomb,
  4. Kiezmark ul. Krótka działka nr 279, ul. Kwiatowa działka nr 59, wykonanie nawierzchni z płyt typu Yomb.

Inwestycja dotyczy dróg o nawierzchni gruntowej, na których w okresie wiosenno-jesiennym pogłębiają się nierówności poprzeczne i podłużne. W wyniku realizacji inwestycji poprawią się warunki przejazdu, zwiększy się stan bezpieczeństwa użytkowników drogi i jednocześnie wzmocniona zostanie konstrukcja nawierzchni. Koszt realizacji zadania zamknie się w kwocie 127 468,91 zł. Całość prac ukończona zostanie w sierpniu br. Część środków na remont dróg pochodzą ze środków Funduszu Sołeckiego. W ramach rozwoju swoich miejscowości, sołectwa takie jak Kiezmark oraz Giemlice przeznaczyli środki na utwardzenie nawierzchni dróg w swoich miejscowościach. Sołectwo Kiezmark na remont ulicy Kwiatowej przeznaczyło środki w wysokości 7 000,00 zł, natomiast sołectwo Giemlice w latach 2015-2016 przeznaczyło środki w wysokości 16 000,00 zł, w tym 8 000,00 zł na zakup kostki granitowej.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Rolnicze badania ankietowe GUS.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.05.2016.

W terminie od 1 czerwca do 29 lipca 2016 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2016 r., na terenie całego kraju, w wylosowanych gospodarstwach rolnych osób fizycznych, zostaną przeprowadzone następujące rolnicze badania ankietowe:

 

  • Badanie struktury gospodarstw rolnych (R-SGR)
  • Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B)
  • Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Gospodarstwa rolne mogą być wylosowane do trzech, dwóch lub jednego z badań. Pytania zawarte w badaniach będą dotyczyły m.in.: użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych, nawadniania, zwierząt gospodarskich, ciągników rolniczych, zużycia nawozów, struktury dochodów gospodarstwa domowego i aktywności ekonomicznej. Zachęcamy do spisywania się przez INTERNET w terminie od 1 do 9 czerwca 2016 r. Daje to możliwość wypełnienia ankiety w dowolnym i dogodnym dla respondenta czasie i przesłanie jej drogą internetową. Wszystkie odpowiedzi będą traktowane jako anonimowe i całkowicie poufne, a uzyskane od Państwa informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sporządzania zestawień zbiorczychi analiz statystycznych. Zachowanie w tajemnicy wszelkich informacji uzyskanych w trakcie badania zapewnia ustawa o statystyce publicznej (art. 10 i art. 54).

 
Ekologiczna instalacja na terenie oczyszczalni ścieków w Cedrach Wielkich.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
19.05.2016.

W ramach projektu pn. „Spalanie osadów ścieków komunalnych innowacyjną instalacją do pirolizy” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska na terenie Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Cedrach Wielkich stanęła instalacja do pirolizy osadów ściekowych. Instalacja w sposób szybki, łatwy i ekologiczny pozwala zutylizować osad ściekowy, co jest niezwykle istotne w obliczu zmiany przepisów zakazujących składowania odpadów i osadów ściekowych o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg suchej masy. Jednostka do pirolizy osadów ściekowych jest rozwiązaniem kontenerowym, przeznaczonym do lokalnego zagospodarowania problematycznych odpadów w oczyszczalniach ścieków. Wydajność jednostki to około 100kg/h odwodnionego osadu. W procesie suszenia osadu wykorzystywana jest para technologiczna. Mobilność instalacji oraz usytuowanie na terenie oczyszczalni pozwala wyeliminować problem transportu odpadu na duże odległości. Ponadto instalacja eliminuje odory i produkuje sterylny produkt bez patogenów i jaj pasożytów. Tak powstały biowęgiel znajduje zastosowanie np. jako nawóz lub opał. Wielką zaletą instalacji jest redukcja masy podawanego wsadu o około 95%. Polska firma z Elbląga Metal Expert, wprowadzająca instalację do utylizacji osadów ściekowych na rynek, będzie przeprowadzać testy jednostki w trybie ciągłym przez okres minimum 3 miesięcy. Ekologiczna instalacja na terenie oczyszczalni ścieków w Cedrach Wielkich już wzbudza wielkie zainteresowanie wśród inwestorów, przewidywane są liczne wizyty krajowych oraz zagranicznych gości. Ostatnio wizytowali goście z Japonii. Nowoczesne instalacje, takie jak jednostka do utylizacji osadów ściekowych niewątpliwie przyczyniają się do pro-środowiskowej promocji regionu.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
"Polska Biega - bieganie to u nas rodzinne w Gminie Cedry Wielkie".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
19.05.2016.

„Polska Biega - bieganie to u nas rodzinne” - pod takim hasłem mieszkańcy gminy Cedry Wielkie, w tym uczniowie szkół z jednostek oświatowych Gminy uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji promowanej przez „Gazetę Wyborczą” - „Polska Biega”, która miała miejsce 18 maja 2016 roku na Miasteczku Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich. Wydarzenie to na terenie naszej Gminy odbyło się już po raz piąty. Ideą akcji „Polska Biega” jest upowszechnianie sportowego trybu życia, ale także zdrowia i radości, a nie rywalizacja i walka o medale, choć takowe otrzymali wszyscy uczestnicy biegu. W akcji uczestniczyło ponad 100 zawodników, którzy biegali w pięciu kategoriach. Wszyscy uczestnicy, a także opiekunowie otrzymali pamiątkowe medale. Wszystkim serdecznie dziękujemy i już zapraszamy na kolejną edycję „POLSKA BIEGA” za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Komunikat dot. opłat za odbiór odpadów komunalnych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
18.05.2016.

Przypominamy, iż opłatę za odbiór odpadów komunalnych należy uiszczać do 15-go dnia każdego miesiąca. Należność można wpłacać w kasie Urzędu Gminy w Cedrach Wielkich lub na rachunek bankowy Gminy:

  • BS Pruszcz Gdański: 11 8335 0003 0200 0114 2000 0019
  • Urząd Gminy Cedry Wielkie, ul. Płażyńskiego 16 83-020 Cedry Wielkie
  • (tytuł wpłaty: za odbiór odpadów komunalnych za miesiąc…+ nazwisko i imię osoby składającej deklarację)

Wysokość miesięcznej opłaty wynosi:
 

 
Gmina Cedry Wielkie na VIII Regatach żeglarskich o Memoriał Tony,ego Halika.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
17.05.2016.

Już po raz ósmy, 15 maja o godz. 10.00 w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku, odbyły się wyścigi o Memoriał Tony’ego Halika, podróżnika, filmowca, dziennikarza i żeglarza. Na zaproszenie Organizatora - Pomorskiego Związku Żeglarskiego reprezentacja Gminy Cedry Wielkie - szkółka żeglarska w Błotniku (Sternik: Dariusz Olędzki, Załoga: Daniel Medwiediuk i Igor Kowalski) wzięła udział w profesjonalnych regatach na łodziach klasy Puck. Był to pierwszy udział uczestników szkółki żeglarskiej z Przystani Żeglarskiej w Błotniku na tak trudnych regatach, nieznanej łódce, zróżnicowanych warunkach pogodowych i żeglarskich. A jednak dali radę, dzielnie reprezentowali w 5 wyścigach Gminę Cedry Wielkie i zdobyli 4 miejsce. Dla młodych adeptów żeglarstwa była to kolejna trudna lekcja życia na wodzie. Ogromne gratulacje dla naszych żeglarzy.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Majówka z Roltopem.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
11.05.2016.

Firma ROLTOP Sp. z o.o. zaprasza wszystkich Mieszkańców na coroczną, plenerową imprezę pod nazwą "Majówka z Roltopem", która odbędzie się w dniu 22.05.2016 r. (Niedziela), w godzinach od 11.00 do 15.00 w siedzibie firmy w Cedrach Małych, ul. Wiślana 4. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na załączonym plakacie.

 
Dni Otwarte Funduszy Europejskich.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.05.2016.

Dni Otwarte Projektów Unijnych to cykl imprez promujących projekty unijne. Gmina Cedry Wielkie, w roku 2016 promowała aktywne spędzanie czasu wolnego na obiektach zrealizowanych przy współudziale środków pochodzących z Unii Europejskiej. Pierwsze wydarzenia odbyły się 13 maja 2016 r. na Miasteczku Ruchu Drogowego. Obiekt ten został wybudowany w ramach projektu „Budujemy miasteczka ruchu drogowego” z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Na miasteczku stale odbywają się działania edukacyjne i informacyjno-promocyjne np. zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, obchody członkostwa Polski w UE, turnieje bezpieczeństwa w ruchu drogowym itp. Miasteczko ruchu drogowego jest ogólnodostępne i bezpłatne. W ramach Dni Otwartych Projektów Unijnych W Gminie Cedry Wielkie można było skorzystać zarówno z wybudowanego obiektu jak i udostępnionego sprzętu rowerowego. W dniu 13 maja 2016 r. odbyły się egzaminy na kartę rowerową, które były przeprowadzone pod okiem profesjonalnych przedstawicieli Policji. Kolejnym wydarzeniem promującym zarówno projekty unijne jak i zdrowy styl życia były zajęcia na zewnętrznych siłowniach zlokalizowanych w pięciu miejscowościach (Cedry Wielkie, Długie Pole, Giemlice, Koszwały, Stanisławowo). Zajęcia prowadzone były przez Panią Agnieszkę Jurczyk - instruktor fitness. Założeniem zajęć było nabycie przez uczestników umiejętności prawidłowego korzystania z elementów siłowni. Zajęcia oparte były na intensywnym wysiłku fizycznym, a także na elementach zabawowych i towarzyskich. Zajęcia na siłowniach zewnętrznych odbyły się w dniach 14-15 maja.

Możliwość korzystania z powstałej infrastruktury aerobowej jest wynikiem realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich:

  • „Stworzenie Centrum Sportowo - Rekreacyjnego przy Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich”.
  • „Dni zdrowia w Gminie Cedry Wielkie - budowa siłowni zewnętrznej w miejscowości Długie Pole oraz organizacja warsztatów zdrowego żywienia i zajęć sportowych dla uczniów szkół z terenu Gminy wraz z organizacją Międzynarodowego Dnia Zdrowia w Gminie Cedry Wielkie”.
  • „Stworzenie miejsc rekreacji i wypoczynku w miejscowościach Trutnowy i Koszwały w Gminie Cedry Wielkie”.
  • „Zagospodarowanie centrum wsi Giemlice”.

Niewątpliwie jedną z najważniejszych okazji do zdrowego spędzenia czasu, opierającego się na aktywności fizycznej jest obcowanie wśród piękna przyrody na Przystani Żeglarskiej w Błotniku. Sztandarowy obiekt turystyczny w Gminie Cedry Wielkie zrealizowany ze środków unijnych również brał udział w Dniach Otwartych Projektów Unijnych. Przystań w Błotniku bije rekordy popularności. Poprzez sprawne zarządzenie obiektem staje się on z roku na rok coraz bardziej znaczącym portem żeglarskim Wybrzeża. Są tu doskonałe warunki do podstawowego szkolenia żeglarskiego, a także rekreacyjnego wykorzystywania dużego akwenu do sportów wodnych. W dniach 14-15 maja 2016 r. od godz. 11.00-16.00 na Przystani Żeglarskiej w Błotniku można było skorzystać z darmowego sprzętu wodnego i rekreacyjnego.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Spotkanie dzieci ze strażakami.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.05.2016.

W ramach projektu pn. „Bezpieczna droga - stymulowanie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z terenu Gminy Cedry Wielkie” w dniu 11.05.2016 r. odbyły się już kolejne zajęcia tym razem z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Cedrach Wielkich. Komendant Edward Woźniak zapoznał dzieci z zawodem strażaka oraz opowiedział o zagrożeniach czekających na strażaków podczas pracy. Następnie dzieci udały się na plac gdzie oglądały wozy strażackie, zapoznały się ze sprzętem ratowniczym będącym na wyposażeniu strażaków. Najciekawszą atrakcją okazało się „lanie wody” z węża strażackiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Podpisanie umowy dot. "Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.05.2016.

Dnia 11.05.2016 r. w Urzędzie Marszałkowski Województwa Pomorskiego została podpisana umowa na realizację operacji ujętej w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w Województwie Pomorskim w 2016 roku (Etap I) w ramach „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” na realizację zadania pn. „Organizacja tradycyjnych warsztatów kulinarnych stworzenie lokalnej bazy żuławskich produktów tradycyjnych jako elementu Listy Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego”. Umowę w imieniu Samorządu Województwa podpisał Wiesław Byczkowski - Wicemarszałek, a w imieniu ŻOKiS Dyrektor - Łukasz Żarna. Głównym założeniem projektu jest aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich. Aktywizacja ta polegać będzie na działaniach związanych z organizacją tradycyjnych warsztatów kulinarnych. W ramach zadania zaplanowano cykl szkoleń, warsztatów z zakresu tradycyjnej kuchni żuławskiej. Warsztaty przeprowadzone zostaną przez wykwalifikowanego kucharza szkoleniowca w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu. Zaplanowano łącznie 66 godzin szkoleniowych w ciągu 3 miesięcy. W ramach zadania odbędą się zajęcia teoretyczne i warsztaty praktyczne, bazujące zarówno na doświadczeniach Stowarzyszenia Żuławy Gdańskie (na podstawie publikacji i zarchiwizowanych materiałów), jak i na zapisach w starych recepturach z obszaru Żuław. W ramach zadania osoby uczestniczące w warsztatach zabezpieczone zostaną w niezbędny sprzęt kuchenny, a także w produkty spożywcze. W trakcie warsztatów przewidziano przerwy kawowe. Dodatkowo całość wydarzenia i powstałe potrawy zostaną uwiecznione za pośrednictwem aparatu fotograficznego. Zdjęcia wykonane podczas zajęć stanowić będą grafikę w publikacji. Zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy uczestników zajęć warsztatowych jak i podsumowaniem prelekcji będzie wydanie publikacji i jej kolportaż, skierowany do mieszkańców, którzy będą kontynuować promocję produktów regionalnych i postarają się wprowadzić je na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Za opracowanie publikacji w ramach partnerstwa odpowiedzialne będzie Stowarzyszenie Żuławy Gdańskie. Realizacja zadania: wrzesień - grudzień 2016 r. Budżet operacji: 24 980,00 zł.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Akcja promocyjna PGNiG: "Czyste źródło korzyści".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
12.05.2016.

1 maja 2016 r. ruszyła akcja promocyjna: „Czyste źródło korzyści”. Jest to kontynuacja programu prowadzonego w latach 2014-2015: „Gaz ziemny do ogrzewania to pieniądze dla Ciebie”. Celem akcji jest zachęcenie klientów do zmiany źródła ogrzewania (głównie pieców opalanych węglem) na gaz ziemny. W zamian otrzymują oni nagrodę pieniężną - 500 zł dla grup taryfowych W3 lub 300 zł dla grupy W2. Klienci przystępujący do programu składają oświadczenie o rezygnacji z dotychczasowego źródła ogrzewania na rzecz ogrzewania gazowego oraz przechodzą na samoobsługową aplikację e-BOK. Akcja prowadzona jest na terenie całej Polski od 1 maja do 31 grudnia 2016 r. Do udziału kwalifikują się tylko osoby, które zawarły kompleksową umowę na dostawę paliwa gazowego w okresie 01.05-31.12.2016 i spełniają warunki Regulaminu. Szczegółowe informacje zamieszczono na stronie internetowej: www.oferta.pgnig.pl/zmien-ogrzewanie

Warunki Regulaminu  >> Załącznik

 
XII Gminny Konkurs Piosenki "Kocham Cię Polsko".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
11.05.2016.

29 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej w Wocławach odbył już XII Gminny Konkurs Piosenki pod hasłem „Kocham Cię Polsko”. Za wstęp do zmagań konkursowych posłużyła "Gawęda o ziemi ojczystej" Wisławy Szymborskiej w wykonaniu uczniów. Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie klas 0-3 i klas IV-VI  ze Szkoły Podstawowej w Cedrach Wielkich, Cedrach Małych, Trutnowach, Giemlicach i  Wocławach. Zaproszonych gości, rodziców oraz uczniów powitała Pani Anna Kołek pełniąca obecnie obowiązki dyrektora szkoły, która w swoim wystąpieniu nawiązała do rocznicy Chrztu Polski i niezwykłej, trudnej, ale i pięknej historii naszego kraju. Najmłodsi uczestnicy konkursu zaprezentowali znane i te już troszkę zapomniane pieśni i piosenki o naszej Ojczyźnie. Jury w składzie pani Maria Gierszewska- Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Gminy Cedry Wielkie, pani Bożena Kozicka dyrygent chóru RAPSODIA, pani Barbara Rowińska - emerytowany nauczyciel oraz pani Dorota Lewandowska - nauczyciel gry na instrumencie dokonało oceny wystąpień między innymi pod względem doboru repertuaru i umiejętności wokalnych. Ogłoszeniu wyników towarzyszyły wielkie emocje ponieważ wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci dyplomów i książek, a pozostali uczestnicy wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe. Składamy serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację konkursu.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
XI Gminny Konkurs "Żuławy Gdańskie - Nasza Mała Ojczyzna".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
11.05.2016.

Tradycyjnie wiosną, od kilku lat w Zespole Szkół w Cedrach Wielkich odbywa się gminny konkurs „Żuławy Gdańskie - Nasza Mała Ojczyzna”. W konkursie startują drużyny składające się z czterech uczniów po jednym z klasy „O”, I, II i III. Celem konkursu jest rozbudzanie wśród uczestników zainteresowań obszarem Żuław Gdańskich, zwrócenie uwagi na piękno krajobrazu, a przede wszystkim kształtowanie wśród dzieci właściwych postaw, tożsamości i przynależności do regionu. Uroczystego otwarcia konkursu dokonała Pani Joanna Stępień Dyrektor Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich oraz Pan Janusz Goliński Wójt Gminy. Pan Wójt życzył młodym uczestnikom konkursu przyjemnej zabawy, a jury owocnych obrad. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na rozwijającą się wśród najmłodszych uczniów miłość do „małej ojczyzny”. Zadaniem drużyn było rozwiązanie testu, krzyżówki, dokonanie prawidłowej segregacji odpadów, rozpoznanie zabytków z terenu gminy Cedry Wielkie, a także roślin i zwierząt. Finałem konkursu było wykonanie przez poszczególne drużyny prac plastycznych na temat: „Mieszkańcy żuławskich łąk i pól”. Miłej atmosferze towarzyszyły występy zespołu „Tęczowy mix” oraz najmłodszej solistki Zosi Sulej. Jury w składzie: Pani Maria Gierszewska - kierownik referatu oświaty, kultury i sportu, Pani Justyna Słowińska - wiceprzewodnicząca Rady Gminy i Pan Łukasz Żarna - dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, nie miało łatwego zadania podczas obrad, gdyż wszystkie drużyny zaprezentowały się wspaniale i z wielkim zaangażowaniem. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich, drugie miejsce drużyna z Zespołu Szkół w Cedrach Małych, a trzecie miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej z Trutnowa. Wyróżnienia otrzymały drużyny z Wocław i Giemlic. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali statuetki i nagrody rzeczowe, a zwycięskie drużyny puchary i dyplomy w ramach podziękowania za udział w konkursie. Gratulujemy uczestnikom posiadanej wiedzy na temat Żuław oraz zaprezentowanego podczas konkursu wysokiego poziomu artystycznego. Dziękujemy sponsorom, gościom, rodzicom, nauczycielom, uczestnikom i zapraszamy na kolejną edycję za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Konferencja w Stralsundzie poświęcona bezpieczeństwu cyfrowemu.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
11.05.2016.

W dniach 27-28.04.2016 r. w Stralsundzie (Niemcy) odbyła się po raz 17 Międzynarodowa Konferencja p.n. "Rozmowy Gdańskie 2016”, której głównym tematem było bezpieczeństwo mieszkańców związanych ze zjawiskiem mobilności współczesnego społeczeństwa. Podczas tej konferencji poruszone zostały m.in. problemy funkcjonowania administracji publicznej w tzw „chmurze obliczeniowej”, zagadnienia prawne dot. nowoczesnej mobilności, zagrożeń dla systemu płatności mobilnych, idei inteligentnej gminy tzw „miasta-gminy przyszłości”, komunikacji cyfrowej urzędów i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem. Organizatorem tego spotkania ze strony polskiej był Wojewoda Pomorski- Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku a ze strony niemieckiej - Premier Landu Meklemburgii Pomorze-Przednie i Krajowy Urząd Kryminalny. Współorganizatorami konferencji j byli: m.in. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, KW Policji, Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego. Na zaproszenie Wojewody Pomorskiego Pana Dariusza Drelicha udział w konferencji wzięli samorządowcy woj. pomorskiego w tym Pan Janusz Goliński - Wójt Gminy Cedry Wielkie.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
"Żuławy w Elblągu": Spotkanie z kulturą żuławską - książki, kulinaria i nie tylko.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
11.05.2016.

Jak można było spędzić niedzielne, majowe popołudnie ? Można je było przeznaczyć na poznawanie Żuław. Centrum Spotkań „Światowid” w Elblągu wraz z Muzeum Stutthof w Sztutowie w dniu 8 maja 2016 r. zorganizował wyjątkowe spotkanie pn. "Żuławy w Elblągu”. W wydarzeniu uczestniczyły samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i pasjonaci Żuław, którzy prezentowali książki, kulinaria, rękodzielnictwo i nie tylko. W wydarzeniu nie zabrakło również Gminy Cedry Wielkie. Całość wydarzenia podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich to szereg wykładów, przygotowanych przez naukowców, historyków, pasjonatów i ludzi związanych z kulturą, a także prezentacje Gmin z terenu Żuław. W ramach prelekcji poruszono tematykę tradycyjnej żuławskiej kuchni, krajobrazów oraz o wydarzeń z regionu. Nie zabraknie również propozycji sposobów poznawania Żuław - zarówno rowerem, kajakiem czy z domu, dzięki digitalizacji. Spotkaniu towarzyszyła również prezentacja żuławskich specjałów - żuławskie mini targi, na których m.in. można było skosztować tutejszej zupy, zakupić regionalne przysmaki czy książki tematycznie związane z Żuławami.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Dni Otwarte Funduszy Europejskich.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
11.05.2016.

Lokalna Grupa Działania „Trzy Krajobrazy” zaprasza na Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

W programie:

  • „Przystanek Lędowo”, Lędowo, ul.Szkolna 5: 12 maj 2016 r. godz. 10.00-14.00 „Jak to dawniej na Żuławach bywało…”- dzień otwarty.
  • Projekcja filmu ze spektaklu pt. „Wesele Żuławskie z XVII w.”: 13 maj 2016 r. godz. 16.00-18.00
  • Rajd pieszy Pręgowo-Czapielsk „Szlakiem Historii i Przyrody”: 14 maja 2016 r. godz. 11.30-17.00, ilość miejsc ograniczona, wymagane zgłoszenie uczestnictwa drogą mailową: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.trzykrajobrazy.pl

 
Zapytanie ofertowe ŻOKiS - Organizacja tradycyjnych warsztatów kulinarnych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.04.2016.

W związku z realizacją operacji ujętej w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 pn. „Organizacja tradycyjnych warsztatów kulinarnych – stworzenie lokalnej bazy żuławskich produktów tradycyjnych jako elementu Listy Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego” w imieniu Partnera KSOW – Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich ŻOKiS przedstawia w załączeniu ZAPYTANIE OFERTOWE dla poszczególnych elementów operacji.

 
Objazdowa zbiórka odpadów wielkogabarytowych i problematycznych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
01.04.2016.

 Informujemy mieszkańców Gminy Cedry Wielkie, iż w dniach 9-18 maja 2016 r. w godz. 6.00-14.00 odbędzie się OBJAZDOWA ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH I PROBLEMATYCZNYCH (akcja „wystawka”). Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej proszeni są o wystawienie odpadów przed posesjami, mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej - przy wiatach (nie wstawiać do wiat !). Odpady należy wystawić wieczorem w dniu poprzedzającym dzień zbiórki, ponieważ objazd będzie odbywał się od godzin porannych. Odpady wystawione w późniejszym czasie nie będą odbierane. Odpady zostaną odebrane bezpośrednio sprzed nieruchomości mieszkańców zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • 09.05.2016 r. - STANISŁAWOWO, WOCŁAWY, TRUTNOWY
  • 11.05.2016 r. - KOSZWAŁY, MIŁOCIN
  • 13.05.2016 r. - KIEZMARK, LESZKOWY, DŁUGIE POLE
  • 16.05.2016 r. - TRZCINISKO, BŁOTNIK, CEDRY MAŁE
  • 18.05.2016 r. - CEDRY WIELKIE, GIEMLICE

ODBIERAMY: Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (kompletny), meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony pochodzące wyłącznie z samochodów osobowych oraz pojazdów jednośladowych.

NIE ODBIERAMY: Części samochodowych np. zderzaki, szyby, kanapy, opony rolnicze itp., odpadów budowlanych: styropianu, okien, azbestu, gruzu, betonu i innych odpadów pochodzących z remontów, odpadów zielonych (gałęzie, trawa), odpadów medycznych, odpadów niemożliwych do zidentyfikowania, odpadów wskazujących na pochodzenie z działalności gospodarczej.

 
Bezpieczna droga - stymulowanie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z terenu gminy.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.05.2016.

Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu z Gminy Cedry Wielkie w ramach złożonej oferty na REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO dla zadania OŚWIATA I WYCHOWANIE, Stowarzyszenie Klub Sportowy Orlika Cedry Wielkie przy współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich rozpoczął realizację projektu pn. „Bezpieczna droga - stymulowanie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z terenu Gminy Cedry Wielkie” w formie zajęć pozalekcyjnych. W ramach projektu od 04.05.2016 r. odbywa się cykl zajęć z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym ze szkół z terenu gminy Cedry Wielkie. Zajęcia te obejmują zagadnienia teoretyczne i praktyczne, a prowadzone są w salach ŻOKiS i na Miasteczku Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich. W cyklu zajęć teoretycznych odbywają się dodatkowo pogadanki z Policją, Strażą Pożarną i Służbą Zdrowia. Projekt rozpoczął się spotkaniem z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim. Podczas pogadanki policjanci przypominali o bezpieczeństwie na drodze, a dzieci zadawały pytania o pracę policji. Odbyły się również zajęcia na Miasteczku Ruchu Drogowego, gdzie uczniowie ćwiczyli umiejętności praktyczne oraz prawidłowe poruszanie się na jezdni. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników mógł wsiąść do radiowozu i poczuć się jak prawdziwy policjant. Dzieci otrzymały również książeczki z zadaniami o ruchu drogowym zakupione w ramach projektu. Dodatkowo w celu uatrakcyjnienia zajęć zostały zakupione niezbędne pomoce dydaktyczne, w tym gry edukacyjne, układanki przedstawiające znaki drogowe, pojazdy samochodowe, przybory i materiały plastyczne oraz autojeździki, mające na celu naukę poprzez doświadczanie. Zakupione autojeździki stanowią narzędzie, na podstawie którego dzieci w sposób „namacalny” doświadczać będą przepisów drogowych.

Podsumowaniem projektu będzie organizacja dnia bezpieczeństwa w formie festynu. W ramach imprezy zaplanowano organizację zajęć z udziałem dzieci, rodziców, rodzin i mieszkańców Gminy Cedry Wielkie na MRD, gdzie uczestnicy projektu będą mogli pochwalić się nabytymi nowymi umiejętnościami i wiedzą. Dodatkowo w tym dniu zorganizowane zostaną „wyścigi” na autojeździkach dla najmłodszych z uwzględnianiem przepisów ruchu drogowego. Wartość wsparcia finansowego z Gminy Cedry Wielkie: to kwota 5 000,00 zł. Termin realizacji zadania od 1 kwietnia 2016 r. do 30 czerwca 2016 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Szkoła Podstawowa w Giemlicach będzie uczestniczyć w programie "Erasmus+".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.05.2016.

Z satysfakcją informujemy, że wniosek złożony przez Szkołę Podstawową w Giemlicach w ramach akcji Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna w roku 2016 został zatwierdzony do realizacji przez Narodową Agencję programu ERASMUS+ w Warszawie. Zwycięski wniosek zatytułowany Wykwalifikowana Kadra Kluczem do Sukcesu Szkoły otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 24000 euro, a jego czas trwania wynosić będzie 19 miesięcy. Jednym z najistotniejszych zadań, jakie nakłada projekt jest nauczanie i uczenie się języków obcych, a główny priorytet przedsięwzięcia to zmodernizowanie i unowocześnienie placówki poprzez zaangażowanie nauczycieli zatrudnionych w Szkole do aktywnego uczestnictwa w szkoleniach zagranicznych. Harmonogram projektu przewiduje udział nauczycieli w 9 kursach uwzględniając Wielką Brytanię, Irlandię oraz Hiszpanię. Celem uczestnictwa nauczycieli w szkoleniach jest zapoznanie się z nowymi metodami i narzędziami nauczania w celu podniesienia atrakcyjności i jakości kształcenia oraz wdrożenia efektywnych europejskich praktyk pedagogicznych ze szkół europejskich do polskiej szkoły. Istotnym aspektem projektu jest również zapoznanie nauczycieli z ideą nauczania dwujęzycznego, którego elementy będą systematycznie wdrażane do pracy szkoły. Zaangażowanymi osobami przy tworzeniu projektu oraz składaniu wniosku byli: nauczycielka języka angielskiego Pani Małgorzata Margulewicz oraz Dyrektor Szkoły, Pan Tomasz Szlak. Ponadto Szkoła Podstawowa w Giemlicach złożyła również wniosek jako instytucja partnerska w akcji Partnerstwa Strategiczne w ramach sektora Edukacja Szkolna w roku 2016. Wyniki konkursu zostaną wkrótce ogłoszone przez Narodową Agencję Programu Erasmus+.

 
Etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.05.2016.

28 kwietnia 2016 r. Gmina Cedry Wielkie po raz drugi zorganizowała Etap Powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu oraz na Miasteczku Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich. W konkursie wzięło udział 46 uczestników, 28 ze szkół podstawowych: Wocław, Trąbek Wielkich, Pręgowa, Pszczółek, Koźlin, Mierzeszyna, Pruszcza Gdańskiego, Wojanowa, Kolbud, Pręgowa oraz 18 uczniów z gimnazjum: Cedrów Małych, Pruszcza Gdańskiego, Kolbud, Suchego Dębu, Trąbek Wielkich, Łęgowa. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwali: Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego  Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim - Robert Nowicki, starszy posterunkowy - Karol Kościuk, młodszy aspirant - Piotr Wątka, sierżant sztabowy - Emil Kreft, sierżant - Magdalena Kosater, aspirant - Krzysztof Kaczyński, młodszy aspirant Marcin Roter. Opiekę medyczną sprawował ratownik medyczny z firmy Sparta Medica - Marcin Bodo. Ponadto swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Gdański - Stefan Skonieczny, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Ireneusz Czarnecki, Przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Gdańsku - Anna Świrbutowicz, Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie - Bożena Daszewska, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Gminy w Cedrach Wielkich - Maria Gierszewska oraz dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy ze szkół z terenu gminy i powiatu.

Turniej składał się z  czterech części: 3 indywidualnych i 1 części grupowej:

  • Części teoretycznej -  należało wykazać się wiedzą na temat ruchu drogowego rozwiązując test. Czas trwania testu 45 minut.
  • Części praktycznej - należało pokonać rowerowy tor przeszkód, składający się z 8 przeszkód: slalomu z ograniczeniem, slalomu kółkowego „żmijki”, równoważni, rynny, korytarza z desek, pochylnia, tarka i najtrudniejszej przeszkody - ósemki.
  • Pomocy przedmedycznej - podczas której uczestnicy udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej w pozorowanych sytuacjach. Na wykonanie zadania uczestnicy mieli 5 minut
  • Przejazdu przez miasteczko ruchu drogowego w Cedrach Wielkich - każdy uczestnik po wylosowaniu trzech z 6 punktów kontrolnych musiał przejechać miasteczko zgodnie z przepisami ruchu drogowego zatrzymując się odpowiednio przy punktach kontrolnych.

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji z Pruszcza Gdańskiego - Wydział Ruchu Drogowego, którzy nadzorowali poszczególne konkurencje, oceniali uczestników oraz pilnowali aby w trakcie całego konkursu wszystkie konkurencje przeprowadzone zostały zgodnie z regulaminem.

Klasyfikacja ogólna turnieju przedstawia się następująco:

  • Szkoła Podstawowa: I miejsce - Gmina Suchy Dąb, II miejsce - Miasto Pruszcz Gdański, III miejsce - Gmina Cedry Wielkie
  • Gimnazjum: I miejsce - Gmina Cedry Wielkie, II miejsce - Gmina Pruszcz Gdański, III miejsce - Gmina Kolbudy.

W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsca zajęli uczniowie z Gminy Cedry Wielkie.

Puchar ufundowany przez Wójta Gminy Cedry Wielkie otrzymała najlepsza drużyna z Gminy Suchy Dąb.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody: rowery, łyżworolki, deskorolki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i drobne upominki. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary. Natomiast najlepsi zawodnicy w klasyfikacji indywidualnej otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim oraz Wójta Gminy Cedry Wielkie. Zwycięskie drużyny w kategorii szkoła podstawowa i gimnazjum reprezentować będą Powiat Gdański w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 13- 14 maja 2016 r. w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie koło Kościerzyny. Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach !

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Dni i godziny obsługi Programu "Rodzina 500+"
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.05.2016.

Wójt Gminy Cedry Wielkie informuje, iż od dnia 1 maja 2016 r. wnioski Programu „Rodzina 500+” będą wydawane i przyjmowane w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 7.30-15.15
  • środa: 7.30-16.30

Wnioski przyjmowane będą w lokalu nr 1 w budynku Urzędu Gminy (parter).

Wszelkich informacji nt. realizacji Programu „Rodzina 500+” udziela Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, pod nr tel.:    58/683-61-19 lub 58  683-66-01.

 
III Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
28.04.2016.

Etap Gminny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym odbył się 26 kwietnia 2016 r. w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Były to już trzecie eliminacje organizowane przez ŻOKiS. W konkursie wzięło udział 22 uczestników, 16 ze szkół podstawowych: Wocław, Giemlic, Cedrów Małych i Cedrów Wielkich oraz 6 uczniów z gimnazjum: Cedrów Wielkich i Cedrów Małych. W komisji zasiedli: Przedstawiciele Policji Powiatowej z Pruszcza Gdańskiego - starszy posterunkowy - Karol Kościuk (sędzia główny turnieju) i sierżant Magdalena Kosater. Opiekę medyczną sprawował przedstawiciel firmy ETERMED w osobie Pani Ireny Kaczmarskiej. Na turnieju obecni byli: Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie - Bożena Daszewska, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Gminy w Cedrach Wielkich - Maria Gierszewska oraz dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy ze szkół z terenu gminy.

Turniej składał się z czterech części:

  1. Części teoretycznej - podczas której należało wykazać się wiedzą na temat ruchu drogowego rozwiązując test.
  2. Części praktycznej - w trakcie której należało pokonać rowerowy tor przeszkód. Składający się z slalomu z ograniczeniem, slalomu kółkowego „żmijka, równoważni, rynny, korytarza z desek i najtrudniejszej przeszkody - ósemki.
  3. Pomocy przedmedycznej - podczas której uczestnicy udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej w pozorowanych sytuacjach.
  4. Przejazdu przez miasteczko ruchu drogowego w Cedrach Wielkich - każdy uczestnik po wylosowaniu trzech z 6 punktów musiał przejechać miasteczko zgodnie z przepisami ruchu drogowego zatrzymując się odpowiednio przy punktach przez siebie wcześniej wylosowanych.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji z Pruszcza Gdańskiego - Wydział Ruchu Drogowego, którzy nadzorowali poszczególne konkurencje, oceniali uczestników oraz pilnowali aby w trakcie całego turnieju wszystkie konkurencje przeprowadzone zostały zgodnie z regulaminem. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i drobne upominki ufundowane przez firmę ETERMED. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary. Natomiast najlepsi zawodnicy w klasyfikacji indywidualnej otrzymali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Cedry Wielkie. Zwycięskie drużyny reprezentować będą Gminę Cedry Wielkie w eliminacjach powiatowych, które odbywać się będą również w ŻOKiS dnia 28 kwietnia 2016 r. Laureatom gminnego etapu gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach !

Klasyfikacja ogólna turnieju przedstawia się następująco:

  • Szkoła Podstawowa: I miejsce - Szkoła Podstawowa w Wocławach, II miejsce - Szkoła Podstawowa w Cedrach Małych, III miejsce - Szkoła Podstawowa w Giemlicach.
  • Gimnazjum: I miejsce - Gimnazjum Cedry Małe, II miejsce - Gimnazjum Cedry Wielkie.
Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Dzień Ziemi.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
28.04.2016.

Dzień Ziemi wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Jest to moment swoistej równowagi, który niesie ze sobą przesłanie odrzucenia wszelkich różnic między ludźmi w celu wspólnego niesienia pomocy naszej planecie - Ziemi, która jest wspólnym dobrem. Dzień ten sprzyja prowadzeniu corocznych akcji, które promują postawy proekologiczne. 22 kwietnia br. uczniowie Szkoły Podstawowej oraz ich wychowawcy pod kierunkiem Pani Katarzyny Ejnik wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Palący Temat - Niska Emisja”. Uczniowie w przebraniach, z kolorowymi transparentami uczestniczyli w przemarszu pod budynek Urzędu Gminy. Delegacja uczniów została zaproszona na komisję zdrowia ,oświaty kultury i sportu, gdzie wręczyła Panu Januszowi Golińskiemu - Wójtowi Gminy petycję, by niedzielne popołudnie zostało ogłoszone w naszej gminie „Dniem bez samochodu”. Przedsięwzięcie skierowane zostanie do mieszkańców gminy i ma na celu propagowanie wartości proekologicznych, zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza oraz promowanie zdrowego trybu życia. Uczniowie pragną, aby taki dzień wpisał się na stałe w gminny kalendarz wydarzeń naszej gminy. Cała akcja została poprzedzona pogadankami na temat potrzeby ochrony środowiska, które były dla dzieci inspiracją do stworzenia wokół szkoły wspaniałych malunków wykonanych kolorową kredą. Uczniowie Gimnazjum uczestniczyli w apelu na temat zanieczyszczenia powietrza, powiązanym z profilaktyką uzależnień „Nie pal”. Apel został zorganizowany przez pana Sławomira Turzyńskiego. Edukacja ekologiczna kształtuje wrażliwość i poczucie obowiązku nas wszystkich wobec przyrody.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Niedziela na słodko w Cedrach Wielkich z Małgorzatą Kalembą-Drożdż i Żuławskimi Wypiekami.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
27.04.2016.

Dr Małgorzata Kalemba-Drożdż - autorka książek "Pyszne chwasty", "Kwiatowa uczta" i "Słodki sposób na alergię", Jadalne Kwiaty”, prowadzi blog Trochę inna cukiernia, jest doktorem biochemii, wykładowcą w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej pasją jest komponowanie potraw z kwiatami i dzikimi roślinami. Zawitała do naszej Gminy aby podzielić się swoimi doświadczeniami. Goście podczas otwartego pokazu w Cedrowym Dworku mogli wspólnie stroić torty z Cukierni Żuławskie Wypieki. Można było kupić najnowsze książki z autografem Pani Małgorzaty. Dzień wcześniej Pani Małgorzata prowadziła zajęcia z rozpoznawania i przyrządzania roślin dziko rosnących na Żuławach w domu podcieniowym Mały Holender. A po pokazie w Cedrach lepiła pierogi na festiwalu pierogów w Gdańsku. Było zatem pracowicie, smacznie, zdrowo i kolorowo.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Wydłużone godziny pracy Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
26.04.2016.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim informuje, iż w dniach 28 i 29 kwietnia oraz 2 maja 2016 r.  tj. w ostatnich dniach terminu składania zeznań podatkowych Urząd będzie czynny  w godzinach od 7.30 do 18.00. Z uwagi na fakt, iż 30 kwietnia w tym roku przypada w sobotę podatnicy mają możliwość złożyć swoje zeznanie do 2 maja 2016 r. Szybki, łatwy i bezpieczny sposób to przesłanie deklaracji drogą elektroniczną.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.portalpodatkowy.mf.gov.pl

 
Komunikat Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
26.04.2016.

Urząd Statystyczny w Gdańsku informuje, że w dniach od 1 czerwca do 29 lipca 2016 r. w wylosowanych gospodarstwach rolnych w całej Polsce, w tym w województwie pomorskim, zostaną przeprowadzone następujące badania rolnicze: badanie struktury gospodarstw rolnych (R-SGR), badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) oraz badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S). Szczegółowe informacje dostępne są w załączeniu.

 
23 edycja Konkursu "Piękna Wieś Pomorska 2016".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
21.03.2016.

Wójt Gminy Cedry Wielkie zaprasza do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Konkursu ,,Piękna Wieś Pomorska 2016”, który organizowany jest w dwóch kategoriach: „Wieś” i „Zagroda” w trzech etapach - gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Główną ideą konkursu jest ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego i jakości życia na wsi, a także podniesienie atrakcyjności wypoczynkowej obszarów wiejskich, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej. Organizatorami konkursu Piękna Wieś Pomorska 2016 są: Województwo Pomorskie oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

Warunki uczestnictwa w Konkursie:

  • kategoria „Wieś” - w konkursie nie mogą brać udziału laureaci I miejsc finałów wojewódzkich z poprzednich 10 edycji Konkursu a także wsie, w których znajduje się siedziba gminy. Warunkiem przystąpienia do Konkursu w kategorii „Wieś” jest złożenie do miejscowego urzędu gminy, w terminie do 29 kwietnia 2016 r. podpisanej przez sołtysa wsi karty zgłoszenia, stanowiącej załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu.
  • kategoria „Zagroda” - w konkursie mogą brać udział zagrody rolnicze, tj. siedliska czynnych gospodarstw rolnych, będące miejscem zamieszkania oraz pracy rolnika i jego rodziny, w tym gospodarstwa rolne prowadzące dodatkowo działalność agroturystyczną. Natomiast wyklucza się udział laureatów I miejsc zdobytych w finałach wojewódzkich w poprzednich 10 edycjach Konkursu. Warunkiem przystąpienia do Konkursu w kategorii „Zagroda” jest złożenie do miejscowego urzędu gminy, w terminie do 29 kwietnia 2016 r. podpisanej przez właściciela zagrody karty zgłoszenia, stanowiącej załącznik nr 2 do Regulaminu Konkursu.

Komisja powołana przez Wójta Gminy Cedry Wielkie dokona oceny zgłoszonych zagród i wsi w terminie do 25 maja br., po czym zgłosi laureatów I miejsc w kategorii wieś i zagroda rolnicza do eliminacji powiatowych.  Dla laureatów I, II, i III miejsc w poszczególnych kategoriach konkursu na szczeblu gminnym przewiduje się nagrody finansowe. Szczegółowe informacje oraz karty zgłoszenia dostępne są w Urzędzie Gminy w pok. 14 (tel. 58 692-20-37) lub poniżej w załączeniu.

Szczegółowe informacje oraz karty zgłoszenia >>  Załącznik
 
Konferencja wojewódzka: "Nowe możliwości sprzedaży bezpośredniej".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.04.2016.

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zaprasza na konferencję wojewódzką pt. „Nowe możliwości sprzedaży bezpośredniej”, która odbędzie się 28 kwietnia 2016 r. o godz. 10.00 w Sali konferencyjnej PODR w Gdańsku, ul. Trakt św. Wojciecha 293. Program konferencji dostępny jest w załączniku.

 
Twój wypełniony PIT czeka na Ciebie - wyślij go już teraz.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
18.04.2016.

Czy wypełnienie rocznego zeznania podatkowego może być szybkie i proste ? Tak ! Ministerstwo Finansów przygotowało dla Ciebie Twoje wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) za rok 2015, które wystarczy tylko pobrać, podpisać i wysłać. A to wszystko przez Internet, w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu i czasie. Jeśli uzyskałeś przychody z pracy, rent i emerytur oraz z innych źródeł (np. zasiłki) to czeka na Ciebie wypełniony PIT-37 za rok 2015, a jeśli uzyskałeś przychody z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaż akcji) to PIT-38. Aby pobrać swoje wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe należy wejść na stronę internetową Portalu Podatkowego >> LINK

Pełna treść informacji >>  Załącznik
 
Czasowa organizacja ruchu w miejscowości Cedry Małe.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
18.04.2016.

Firma Metrostav S.A. informuje, że w dniu 19.04.2016 r. (wtorek) o godzinie 8.00, na drodze wojewódzkiej nr 227 w miejscowości Cedry Małe zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. Zgodnie z „Projektem tymczasowej organizacji ruchu drogowego dla oznakowania na czas budowy drogi ekspresowej S-7 (Zadanie 1: Koszwały - Nowy Dwór Gdański)” nr S7.1/08/16 (w załączeniu) wdrożone zostanie tymczasowe oznakowanie, dla bezpiecznego prowadzenia robót kanalizacyjnych (odcinkami do 50 m). Projekt zawiera stosowne opinie i zatwierdzenia. Termin zakończenia robót planowany jest na dzień 31.05.2016 roku. O terminie przywrócenia poprzedniej organizacji ruchu (po zakończeniu robót) firma Metrostav S.A. powiadomi oddzielnym pismem.

Projekt tymczasowej organizacji ruchu drogowego >>  Załącznik

 
Składanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 r.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.04.2016.

Od 15 marca można składać w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2016 r. Rolnicy, którzy złożą swoje wnioski wraz z załącznikami do 16 maja, mogą liczyć na otrzymanie dopłat w należnej im wysokości. Kto nie zdąży złożyć kompletnego wniosku w tym terminie, będzie miał jeszcze szanse zrobić to do 10 czerwca, ale wówczas za każdy roboczy dzień opóźnienia należne płatności będą pomniejszane o 1%. Jeżeli rolnik pomyli się, a błąd nie będzie dotyczył płatności związanych do zwierząt oraz płatności do zachowania zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie, będzie mógł złożyć korektę lub uzupełnienie do wniosku bez żadnych konsekwencji finansowych do 31 maja. Zmiany dokonane po tym terminie spowodują zmniejszenie należnych płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany dokonane we wniosku lub załączniku graficznym dokonane po 10 czerwca nie będą uwzględnianie. W roku 2016 na realizację płatności bezpośrednich zostanie przeznaczona kwota ok. 3,4 mld euro. Wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich można pobrać na stronie internetowej ARiMR: www.arimr.gov.pl lub wypełnić e-wniosek.

Pełna treść informacji >>  Załącznik
 
Szansa na powstanie Oddziału Przedszkolnego w Trutnowach.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.04.2016.

W dniu 13 kwietnia 2016 roku w Urzędzie Gminy w Cedrach Wielkich została podpisana umowa partnerska pomiędzy Gminą Cedry Wielkie, a fundacjami: EDUFUN z Pucka oraz NOVA z Gdańska. Partnerzy wspólnie opracowali wniosek pn.: „Upowszechnianie i rozpowszechnianie jakości edukacji przedszkolnej w gminie Cedry Wielkie”, który został złożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w odpowiedzi na ogłoszony konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa 3, Edukacja Przedszkolna. Głównym założeniem projektu jest utworzenie w budynku po Szkole Podstawowej w Trutnowach oddziału przedszkolnego dla 25 dzieci. Jeżeli projekt otrzyma dofinansowanie, w budynku zostanie przeprowadzony remont mający na celu jego dostosowanie do wymogów stawianych placówkom wychowania przedszkolnego. Zakupione zostanie również wyposażenie oraz pomoce dydaktyczne. W założeniach projektowych zaplanowano, że przedszkole zacznie funkcjonować od września br. w wymiarze 10 godzin dziennie. Ponadto w ramach projektu przewidziano doposażenie placówek przedszkolnych w Cedrach Małych oraz w Koszwałach w pomoce dydaktyczne, tablice interaktywne, itp. Partnerzy wybrani przez Gminę w ramach otwartego konkursu będą odpowiedzialni ze realizację zajęć dodatkowych dla przedszkolaków oraz szkoleń i studiów podyplomowych dla nauczycieli. Fundacja EDU FAN będzie realizowała w przedszkolu w Cedrach Małych oraz w oddziałach w Koszwałach oraz Trutnowach zajęcia dodatkowe dla dzieci z zakresu: matematyki, biologii, chemii, fizyki, robotyki itp. Zajęcia będą prowadzone w formie zabawy i eksperymentów. Partner zrealizuje również dwukrotnie w trakcie projektu festyny kreatywności oraz dni z nauką, w których będą mogły uczestniczyć rodziny dzieci uczęszczających do przedszkoli objętych projektem. Fundacja Nova będzie natomiast odpowiedzialna za przeprowadzenie kursów i szkoleń dla nauczycieli oraz zorganizowanie studiów podyplomowych w zakresie: logopedii, języka angielskiego, gimnastyki korekcyjnej, itp. W trakcie projektu zorganizowane zostaną dla dzieci także wizyty w pomorskich instytucjach edukacyjnych i kulturalnych. Projekt będzie realizowany od września 2016 do grudnia 2018.

 
Uwaga Mieszkańcy Gminy Cedry Wielkie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.04.2016.

Urząd Gminy w Cedrach Wielkich informuje, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt:

1. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna - art. 10a pkt 3.

2. Kto narusza powyższy zakaz podlega karze aresztu albo grzywny. W razie popełnienia wykroczenia, można orzec nawiązkę w wysokości do 1 000,00 zł - art. 37 pkt 1 i 4.

3. Biegające po wsi psy zostaną odłowione na koszt właścicieli - art. 33 a pkt 3 pkt 2.

Prosimy o bezwzględne podporządkowanie się powyższym rygorom.

 
"Dzień otwarty" w urzędach skarbowych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.04.2016.

Jeszcze nie rozliczyłeś PIT-a ?  Masz wątpliwości jak to zrobić ? Przyjdź do swojego Urzędu Skarbowego w najbliższą sobotę 16 kwietnia - pracownicy pomogą wypełnić Twoje zeznanie za 2015 r. 16 kwietnia (sobota) urzędy skarbowe w województwie pomorskim będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych od godziny 9.00 do 13.00. Wszyscy, którzy nie zdążyli jeszcze rozliczyć się z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2015 r., będą mogli skorzystać z pomocy urzędników. W tym czasie eksperci będą udzielać informacji, wyjaśnią wątpliwości związane z rozliczeniem zeznania za 2015r. a także pomogą wysłać zeznanie podatkowe przez Internet lub przyjmą PIT w wersji papierowej. Uwaga: 16 kwietnia 2016 r. nie będzie czynny wyspecjalizowany urząd skarbowy - Pomorski Urząd Skarbowy ponieważ urząd ten nie obsługuje podatników indywidualnych i nie przyjmuje zeznań PIT.

 
Wojewoda Pomorski powołał Komisję ds. szacowania szkód.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
11.04.2016.

W dniu 07.04.2016 r. Wojewoda Pomorski decyzją nr 53/2016 powołał Komisję ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej na terenie Gminy Cedry Wielkie spowodowanych ujemnymi skutkami przezimowania w okresie od 01.01.2016 r. do 29.02.2016 r.

W skład Komisji wchodzą:

  1. Przedstawiciel Urzędu Gminy - Jan Borowiec.
  2. Przedstawiciel Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Maciej Górski.
  3. Przedstawiciel Pomorskiej Izby Rolniczej - Andrzej Tymoszuk.

Zadaniem Komisji jest oszacowanie zakresu wysokości strat spowodowanych ujemnymi skutkami przezimowania w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Szacunek strat dokonuje się na wniosek osób fizycznych i prawnych prowadzących gospodarstwa rolne i działy specjalne produkcji rolnej, ubiegających się o kredyty bankowe na wznowienie produkcji rolnej oraz odtwarzanie środków trwałych z dopłatą do ich oprocentowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub innych form pomocy Państwa przewidzianych w przypadku strat spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 
Spotkanie konsultacyjne z firmą Metrostav.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
11.04.2016.

Urząd Gminy w Cedrach Wielkich serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców dnia 21 kwietnia 2016 r. (czwartek) o godz. 17.00 do Szkoły Podstawowej w Cedrach Małych na spotkanie konsultacyjne z firmą Metrostav S.A. w celu omówienia spraw związanych z trwającą budową drogi ekspresowej S-7 Koszwały - Nowy Dwór Gdański. W spotkaniu planowany jest udział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 
 
VIII Targi Ogrodnicze w Lubaniu.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
08.04.2016.

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zaprasza na VIII Targi Ogrodnicze, które odbędą się w Lubaniu w dniach 16-17 kwietnia 2016 r. w godz. 10.00-17.00 W programie m.in.: kiermasz ogrodniczy, sprzęt do pielęgnacji ogrodów, sprzęt rekreacyjny i turystyczny, doradztwo rolnicze: modernizacja gospodarstw rolnych, dopłaty bezpośrednie, ekologiczne, rolno - środowiskowe - klimatyczne.

Plakat  >>  Załącznik
 
Gminy podpisały porozumienie ws. instalacji fotowoltaicznych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
07.04.2016.

Pięć gmin powiatu gdańskiego: Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Przywidz i Cedry Wielkie podpisały w dniu 31.03.2016 r. porozumienie, w którym strony wyrażają wolę wspólnego aplikowania o środki unijne do realizacji projektu pn. „Słońce od Żuław po Wyżyny Powiatu Gdańskiego” realizowanego w ramach RPO WP na l. 2014-2020, Działanie 10.3, Odnawialne źródła energii. Liderem projektu wybrana została gmina Przywidz. W III kwartale bieżącego roku ww. gminy złożą wspólny wniosek o dofinasowanie projektu. W związku z tym organizowane będą spotkania z mieszkańcami zainteresowanymi udziałem w programie. O terminach spotkań Urząd Gminy będzie informował mieszkańców na bieżąco, w odpowiednim czasie.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
List intencyjny >>  Załącznik
 
Fundusz "AKUMULATOR SPOŁECZNY" - zasili inicjatywy Pomorzan.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
07.04.2016.

Zachęcamy do udziału w kolejnym konkursie grantowym Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach P FIO. Konkurs grantowy skierowany jest do młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu województwa pomorskiego; aktywnych grup mieszkańców, chcących działać na rzecz dobra wspólnego.

Termin naboru wniosków: od dnia 21 marca do godz.12.00 dnia 20 kwietnia 2016 r.

Rodzaje dotacji:

  • Minigrant do 500 zł na inicjatywę
  • Grant do 5000 zł na działania ze sfery pożytku publicznego
  • Grant do 5000 zł na wsparcie młodej organizacji pozarządowej.

W ramach konkursu można złożyć maksymalnie jeden wniosek. Projekty mogą być realizowane w okresie od 16 maja do 15 października 2016 r. Aby złożyć wniosek do konkursu, należy zarejestrować się w systemie on-line i wypełnić formularz. Wnioski można składać wyłącznie w wersji elektronicznej. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z Operatorami Funduszu.

Operatorzy Funduszu  >>  Załącznik
 
Pomoc rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.04.2016.
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku udziela rolnikom pomocy w wypełnieniu wniosków obszarowych na 2016 r. Pracownik PODR - p. Maciej Górski będzie pełnił dyżury w każdy wtorek (z wyjątkiem 12.04) w godz. 9.00-13.30 w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Kontakt tel. Maciej Górski - 506-125-791.
 
"Weekend za pół ceny" w Gminie Cedry Wielkie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.04.2016.

Wszystkich zwolenników okazji, rabatów i promocji ucieszy informacja, że już w przyszły weekend 9-10 kwietnia 2016 r. odbędzie się „Weekend za pół ceny” w Gminie Cedry Wielkie. To trzecia edycja wydarzenia, która pozwoli mieszkańcom Gminy i turystom skorzystać atrakcyjnej oferty cenowej w wybranych punktach. Dla poszukujących oferty kulinarnej prawdziwą atrakcją okaże się menu Restauracji Cedrowy Dworek w Cedrach Wielkich, a dla chętnych wrażeń sportowo - rekreacyjnych oferta Przystani Żeglarskiej w Błotniku. Zapraszamy do skorzystania z oferty.

Oferta Restauracji Cedrowy Dworek >>  Załącznik
Oferta Przystani Żeglarskiej w Błotniku >>  Załącznik
 
Projekt powszechnej nauki pływania "Umiem Pływać".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
31.03.2016.

Rozpoczęła się realizacja kolejnej edycji programu „Umiem pływać”. Udział w programie weźmie 60 uczniów z edukacji wczesnoszkolnej ze szkoły podstawowej z: Cedrów Wielkich, Wocław, Giemlic i Cedrów Małych. Program obejmuje 20 godzin lekcyjnych dla każdego uczestnika. Pierwsze zajęcia na basenie w Stegnie już się odbyły w miesiącu marcu i będą trwały do połowy czerwca br. Operatorem Wojewódzkim programu jest Słupskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które odpowiada za realizację zajęć oraz bezpieczeństwo uczestników w trakcie zajęć na pływalni. Projekt powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Ministra Sportu i Turystyki oraz poszczególne Jednostki Samorządu Terytorialnego uczestniczące w programie.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
 
 
Harmonogram zebrań wiejskich z udziałem Wójta Gminy w roku 2016.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
31.03.2016.

Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku rozpoczną się zebrania wiejskie Wójta Gminy z mieszkańcami poszczególnych sołectw, w trakcie których omówione zostaną bieżące sprawy finansowe i społeczno-gospodarcze. Zebrania rozpoczną się dnia 06.04.2016 r. od sołectwa Trzcinisko. Poniżej w załączniku zamieszczony jest szczegółowy harmonogram zebrań wiejskich dla poszczególnych sołectw wraz z określeniem miejsca spotkania.

Harmonogram  >>  Załącznik

 
Zmiana siedziby firmy WEMA
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
29.03.2016.

Uprzejmie informujemy, iż administrator gminnej sieci wodociągowej – firma WEMA, z dniem 1 kwietnia 2016 r. przeniósł swoją siedzibę do budynku apteki w Cedrach Wielkich, wejście do biura znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego do apteki. W związku z tym zmianie uległ również numer telefonu pod którym można  kontaktować się z firmą WEMA. Aktualny numer to: 58 683-91-96 wew. 2.

 
"Rodzina 500 plus" - wnioski oraz oświadczenia.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
29.03.2016.

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.

>>

Oświadczenie członka rodziny o dochodach osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, innych niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

>>

Oświadczenie członka rodziny o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

>>

Oświadczenie członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne o dochodzie osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

>>
 
 
 
Komunikat RDOŚ: odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
23.03.2016.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku informuje, że szkody wyrządzone przez bobry nie są szacowane w okresie zimowym przy występującej pokrywie śnieżnej, a dopiero po jej ustąpieniu. Ustalenie okoliczności powstania szkody, jej wielkości oraz szacowanie rozmiaru poniesionych strat dokonywane jest przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - w obecności poszkodowanego lub upoważnionej przez niego osoby. Podstawą oszacowania szkody jest protokół oględzin sporządzany każdorazowo przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w obecności poszkodowanego. W oparciu o powyższy protokół ustalona jest i przedstawiana do akceptacji propozycja wielkości odszkodowania, wypłacana w ramach środków z budżetu Państwa. W przypadku zgodności stanowisk przez obie strony uczestniczące w postępowaniu, następuje przekazanie odszkodowania poszkodowanemu - przelewem na rachunek bankowy. W przypadku braku zgodności stanowisk przysługuje droga sądowa z powództwa cywilnego. Wzór wniosku o odszkodowanie oraz zasady szacowania i wypłacania odszkodowań dostępne są w załącznikach poniżej.

 
Ogłoszenie dotyczące pomocy materialnej dla uczniów.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
23.03.2016.

Informujemy, iż w terminie od 01 do 15 kwietnia 2016 roku można składać wnioski o przyznanie pomocy materialnej dla uczniów. Pomoc finansowa w formie stypendium przysługuje uczniom z terenu Gminy, uczęszczającym do szkół publicznych i niepublicznych. Warunkiem uprawniającym do ubiegania się o stypendium jest dochód na jednego członka rodziny nieprzekraczający dla osoby samotnie gospodarującej kwoty 634,00 zł netto, natomiast dla osoby w rodzinie kwoty 514,00 zł netto (za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku). Dla osób posiadających gospodarstwo rolne dochód ustalany jest na podstawie 1 ha przeliczeniowego, który wynosi 288,00 zł. Wnioski można odbierać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w sekretariatach wszystkich szkół leżących na terenie Gminy Cedry Wielkie. W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 58 683-66-01.

Do wniosku należy dołączyć:

  • Zaświadczenie o wysokości dochodów netto za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku;
  • Zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych pomocy społecznej;
  • Zaświadczenie lub oświadczenie o bezrobociu;
  • Zaświadczenie o prowadzeniu i wielkości gospodarstwa rolnego;
  • Zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej;
  • Aktualna decyzja organu rentowego (emerytalnego) przyznającego rentę lub emeryturę lub odcinek ostatniej renty (emerytury).
Podstawowe informacje >>  Załącznik
Wzór wniosku >>  Załącznik
 
Rowery trójkołowe od Polskiego Czerwonego Krzyża.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
21.03.2016.

Dwa trójkołowe rowery rehabilitacyjne o łącznej wartości ok 5000,00 tysięcy złotych przekazał Polski Czerwony Krzyż dla Gminy Cedry Wielkie. Oficjalne przekazanie odbyło się w dniu 18 marca 2016 r. na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich na ręce Pana Janusza Golińskiego Wójta Gminy Cedry Wielkie. Polski Czerwony Krzyż reprezentował Pan Tomasz Trzos - Koordynator akcji. Pan Janusz Goliński - Wójt Gminy podkreślił, iż rowery te będą bardzo pomocne w rehabilitacji niepełnosprawnych osób z terenu Gminy Cedry Wielkie, które będą mogły korzystać z rowerów za pośrednictwem Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Przekazane rowery są wyrazem podziękowania za przyjęcie na terenie Gminy Cedry Wielkie pojemników PCK do zbiórki odzieży używanej oraz zachętą do korzystania z nich.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
XI Konkurs Recytatorski w SP w Giemlicach.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
17.03.2016.

Już po raz jedenasty w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski, w tym roku pod hasłem „Ziemia naszym skarbem”. Tym razem został zorganizowany w ramach zadania publicznego „Ziemia naszym domem” finansowanego przez Wójta Gminy Cedry Wielkie, a zrealizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Giemlice. Swoją obecnością zaszczyciło naszą Szkołę wielu zaproszonych gości, wśród których był obecny Pan Janusz Goliński - Wójt Gminy Cedry Wielkie oraz Pani Bożena Daszewska - Przewodnicząca Rady Gminy, a także dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu naszej gminy. Należy tu także wspomnieć o składzie jury, w którego skład weszły trzy panie: Pani Bożena Daszewska - Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie, Pani Joanna Kowalczyk - Kierownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pruszczu Gdańskim, Pani Jolanta Juszkiewicz - aktorka i założycielka Teatru Kropka, znana między innymi z ekranu telewizyjnego („Na dobre i na złe”, „Ojciec Mateusz”, ”Na Wspólnej”). Konkurs przebiegał zgodnie z harmonogramem. Na początku Dyrektor szkoły w Giemlicach Tomasz Szlak oficjalnie otworzył konkurs. Wśród oryginalnej ekologicznej dekoracji wykonanej przez nauczycielkę Dorotę Gawrońską, można było wysłuchać pięknych recytacji utworów lirycznych oraz prozy. Wybór tekstów świadczył o tym, iż tematyka ekologiczna nie jest nam obca i że zależy nam na tym, aby wspólne dobro, czyli Ziemia, istniała jak najdłużej - czysta i „zdrowa”. Młodzi artyści recytowali także utwory poetyckie ukazujące piękno planety. Uczniowie giemlickiej szkoły wzięli również udział w warsztatach ekologicznych, a efekty ich pracy, w postaci plakatów, można było podziwiać w trakcie przerwy. Dodatkowo, każda ze szkół biorących udział w konkursie otrzymała w prezencie „Eko Poradnik”, wykonany również podczas warsztatów. Czekając na werdykt jury, uczestnicy wzięli udział w zmaganiach muzycznych - karaoke. Atmosfera życzliwości i dobrej zabawy przyświecała całej imprezie ku zadowoleniu organizatorów, którzy zastanawiają się już nad tematyką kolejnego konkursu.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Zaproszenie na spotkania informacyjne.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
17.03.2016.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w spotkaniach informacyjnych nt. „Ulgi podatkowe”, które odbędą się o godz. 13.00 w siedzibie Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim przy ul. Łukasiewicza 2 w pok. nr 122 w dniach: 30 marca 2016 r. oraz 12 kwietnia 2016 r.


 
Gminne eliminacje do XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
17.03.2016.

Dnia 16 marca 2016 roku w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich odbyły się gminne eliminacje do XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Były to już siódme eliminacje organizowane na terenie gminy Cedry Wielkie. Zgodnie z regulaminem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej (OTWP) w eliminacjach gminnych wzięły udział dzieci i młodzież zamieszkująca gminę Cedry Wielkie w dwóch kategoriach: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Uczniowie ci, reprezentowali następujące szkoły: Zespół Szkół w Cedrach Wielkich, Szkoła Podstawowa w Wocławach i Szkoła Podstawowa w Giemlicach. Głównym organizatorem eliminacji był Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Cedry Wielkie przy współpracy z Urzędem Gminy Cedry Wielkie. Jury Turnieju stanowili członkowie Państwowej Straży Pożarnej - Brygadier Adam Jastrzębski - Przewodniczący Komisji i mł. ogn. Andrzej Przybysz - Członek Komisji. W pierwszym etapie OTWP uczestnicy rozwiązywali test składający się z 30 pytań. Po dokonaniu oceny testu, najlepsi uczestnicy zostali zaproszeniu do drugiego etapu - ustnego. Komisja w ramach tego etapu zadała wszystkim uczestnikom po trzy pytania. Wszyscy uczestnicy eliminacji gminnych otrzymali pamiątkowe statuetki i słodycze. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc z każdej grupy otrzymali również nagrody rzeczowe i dyplomy. Laureaci eliminacji gminnych OTWP są jednocześnie reprezentantami gminy Cedry Wielkie w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w dniu 31 marca 2016 r. w Pruszczu Gdańskim.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
Wyniki klasyfikacji po II etapie >>  Załącznik
 
Siedziba firmy Metrostav.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.03.2016.

Czeska firma Metrostav, która wygrała przetarg i aktualnie realizuje budowę drogi ekspresowej S-7 na odcinku Koszwały-Nowy Dwór Gdański zlokalizowała swoją siedzibę (biura i zaplecze), na gminnym terenie, tuż obok Oczyszczalni Ścieków w Cedrach Wielkich. Firma zainteresowana była taką lokalizacją, która zapewni sprawną komunikację i sieć połączeń z większymi miastami (Gdańsk, Warszawa) a jednocześnie ułatwi nadzór nad realizacją prowadzonych prac. Umowa dzierżawy gruntu, na którym firma Metrostav ustawiła kontenerowy biurowiec zawarta została na okres 3-ch lat (do grudnia 2018 r.). Oryginalny biurowiec w czerwonym kolorze przyciąga uwagę mieszkańców i podróżnych i stanowi swego rodzaju „atrakcję” na terenie Gminy.

Zdjęcia siedziby firmy METROSTAV >>  Załącznik

 
Spotkanie z kulturą żuławską pn. "Żuławy w Gdańsku".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.03.2016.

Dnia 13.03.2016 r. odbyło się spotkanie w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku pn. „Żuławy w Gdańsku” zorganizowane przez Prezydenta Miasta Gdańska - Pawła Adamowicza, Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - Waldemara Ossowskiego oraz Dyrektora Muzeum Stutthof w Sztutowie - Piotra Tarnowskiego. W spotkaniu uczestniczyło liczne grono gdańszczan oraz samorządowcy z Żuław, wśród nich Wójt Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński. Impreza miała na celu przybliżenie kultury, tradycji i zwyczajów panujących dawniej na Żuławach, które stanowiły kiedyś tygiel kulturowy zamieszkiwany przez Polaków, Niemców, Żydów, Kaszubów i Holendrów. Wprawdzie dziś wielokulturowe Żuławy odeszły do przeszłości ale pozostaną dostępne dzięki zachowanym zdjęciom, wspomnieniom, literaturze, a także regionalnym przysmakom. Żuławy to również „Kraina wiatraków” i domów podcieniowych. Spotkanie było okazją do bliższego poznania tradycji tego szczególnego regionu, degustacji regionalnych potraw oraz zapoznania się z najnowszymi wydawnictwami poświęconymi historii Żuław.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik

 
Gmina Cedry Wielkie w spocie reklamowym.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.03.2016.

Przedstawiciele Gminy Cedry Wielkie - Zastępca Przewodniczącej Rady Gminy Cedry Wielkie - Justyna Słowińska, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Cedrach Wielkich, a także uczniowie Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich z Panią Wice Dyrektor Zespołu Szkoły w Cedrach Wielkich Cecylia Gnyl, wzięli udział w nagraniu spotu reklamowego VII edycji Konkursu ”Odkrywamy Talenty na Pomorzu”. Nagranie odbyło się 10 marca 2016 r. przez telewizję regionalną Gdańsk w Browarze Kociewskim w Starogardzie Gdańskim. Spot emitowany będzie od marca do maja br. w TVP Gdańsk w ilości ok. 100-stu 30 sekundowych emisji. W nagraniu konkursowym ”Odkrywamy Talenty na Pomorzu”. Panie z KGW Cedry Wielkie wystąpiły w tradycyjnych żuławskich strojach, a uczniowie w jednolitych koszulkach Gminy Cedry Wielkie, czym znacząco wyróżniali się spośród innych uczestników i tym samym promowały Gminę Cedry Wielkie. Miejmy nadzieje, że nagrany spot przypadnie do gustu widzom i odbiorcom reklamy.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik

 
Bezpieczna droga - stymulowanie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z terenu gminy.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.03.2016.

Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu z Gminy Cedry Wielkie w ramach złożonej oferty na REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO dla zadania OŚWIATA I WYCHOWANIE, Stowarzyszenie Klub Sportowy Orlika Cedry Wielkie przy współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich rozpoczyna realizację projektu pn. „Bezpieczna droga - stymulowanie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z terenu Gminy Cedry Wielkie” w formie zajęć pozalekcyjnych. W ramach projektu zaplanowano cykl zajęć z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym ze szkół z terenu gminy Cedry Wielkie. Zajęcia te obejmować będą zagadnienia teoretyczne i praktyczne, a prowadzone będą w salach ŻOKiS i na Miasteczku Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich. W cyklu zajęć teoretycznych przewidziano jako dodatkową atrakcję pogadanki z Policją, Strażą Pożarną i Służbą Zdrowia. Tak przygotowane dzieci będą mogły rozpocząć zajęcia praktyczne na MRD. Dodatkowo w celu uatrakcyjnienia zajęć zostaną zakupione niezbędne pomoce dydaktyczne, w tym gry edukacyjne, układanki przedstawiające znaki drogowe, pojazdy samochodowe, książeczki dla dzieci o ruchu drogowym, przybory i materiały plastyczne, a także pojazdy dla dzieci - autojeździki, które wykorzystywane będą do zajęć praktycznych, mających na celu naukę poprzez doświadczanie. Zakupione autojeździki stanowić będą narzędzie, na podstawie którego dzieci w sposób „namacalny” doświadczać będą przepisów drogowych. Każdy będzie miał możliwość nauczyć się pokonywać całą trasę MRD wyposażonego w profesjonalną infrastrukturę drogową, co jest najlepszym sposobem poznania przepisów drogowych. Podsumowaniem projektu będzie Organizacja dnia bezpieczeństwa na zakończenie projektu w formie festynu. W ramach imprezy zaplanowano organizację zajęć z udziałem dzieci, rodziców, rodzin i mieszkańców Gminy Cedry Wielkie na MRD, gdzie uczestnicy projektu będą mogli pochwalić się nabytymi nowymi umiejętnościami i wiedzą. Dodatkowo w tym dniu zorganizowane zostaną „wyścigi” na autojeździkach dla najmłodszych z uwzględnianiem przepisów ruchu drogowego.

Wartość wsparcia finansowego z Gminy Cedry Wielkie: to kwota 5 000,00 zł. Termin realizacji zadania od 1 kwietnia 2016 r. do 30 czerwca 2016 r.

 
Wystawa prac plastycznych upamiętniających Św. Jana Pawła II.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.03.2016.

Gmina Cedry Wielkie i Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu serdecznie zapraszają  na wystawę prac plastycznych upamiętniających Św. Jana Pawła II oraz koncert muzyczny zespołu Female Band. Wystawa oraz koncert odbędą się w dniu 2 kwietnia 2016 r. (sobota) o godz. 18.00 w ŻOKiS.


 
Wizyta Wójta z nadwiślańskiej Gminy Wilga.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
15.03.2016.

W dniu 11.03.2016 r. wizytę w naszej Gminie złożył Wójt Gminy Wilga Łukasz Szychowski, niewielkiej gminy wiejskiej położonej w dorzeczu rzeki Wisły oraz jej dopływów, w odległości 60 km od Warszawy, nazywanej zielonymi płucami aglomeracji warszawskiej. Z racji położenia Gmina Wilga zmaga się z identycznymi problemami w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego jak Gmina Cedry Wielkie. Podczas piątkowego spotkania Wójtowie wymienili poglądy i doświadczenia związane z umocowaniem wałów oraz w miarę skutecznym zabezpieczeniu przeciwpowodziowym. Być może wizyta ta przyczyni się do nawiązania współpracy na dłuższą perspektywę czasu.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik

 
Współpraca Gminy z włoskim samorządem Ragusa w zakresie żeglarstwa.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
11.03.2016.

W dniu 8 marca 2016 r. Gmina Cedry Wielkie, reprezentowana przez Pana Janusza Golińskiego - Wójta Gminy Cedry Wielkie, a także Łukasza Żarna - Dyrektora Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich na zaproszenie Pana Bogusława Witkowskiego - Prezesa Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Leopolda Naskręt - członka Zarządu uczestniczyli w spotkaniu dot. współpracy Gminy Cedry Wielkie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Współpraca ta służyć ma rozwojowi wielopłaszczyznowych i wzajemnie korzystnych stosunków w dziedzinie, sportu, kultury, turystyki i promocji, a także, co bardzo ważne, tworzeniu więzi międzyludzkich pomiędzy partnerami. W ramach tego spotkania PZŻ zaprezentował swoje doświadczenie i podejmowana działania w zakresie edukacji żeglarskiej dzieci i młodzieży. Na oficjalnym spotkaniu stron zostały omówione najważniejsze płaszczyzny współpracy i zostało podpisane porozumienie. Nawiązana współpraca jest kontynuacją podjętych działań Gminy Cedry Wielkie i PZŻ w zakresie wymiany międzynarodowej dzieci z Polski i Włoch.

W dniach 20-25.02.2016 r., na zaproszenie samorządu miasta Ragusa (Comune di Ragusa), gościła na Sycylii delegacja Pomorskiego Związku Żeglarskiego (PoZŻ). W wydarzeniu uczestniczyli: Leopold Naskręt - członek Zarządu PoZŻ, Krystyna Balewski - Pawela - koordynator PoZŻ do kontaktów zagranicznych i Łukasz Żarna - dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, Komandor Gdańskiego Klubu Morskiego "CEDRUS". Wizyta miała na celu nawiązanie współpracy w zakresie wymiany dzieci z Włoch i Polski w ramach organizowanych wspólnie kolonii żeglarskich. Samorząd Ragusy reprezentował burmistrz Federico Piccitto wraz z pracownikami urzędu, odpowiedzialnymi za realizację zadań z zakresu sportu i turystyki.  Podczas spotkań wymieniono informacje dotyczące rozwoju edukacji i żeglarstwa w regionach Polski i Włoch, a także, zostały zaprezentowane najważniejsze punkty i obiekty na Pomorzu, związane z tą dyscypliną sportu. Bardzo ważnym elementem wizyty było nawiązanie kontaktu i współpracy z lokalnym szkółkami żeglarskimi, połączone z wymianą doświadczeń i przedsiębiorcami działającymi na płaszczyźnie turystycznej. Samorządowcom i żeglarzom z Ragusy, delegacja polska przybliżyła rolę PoZŻ w środowisku żeglarskim Pomorza oraz przedstawiła założenia do realizowanego projektu Północ - Południe. Zaprezentowana Przystań Żeglarska w Błotniku, gm. Cedry Wielkie, jako przykładowa wzbudziła zainteresowanie wśród reprezentantów samorządu Comuna di Ragusa i obecnych przedstawicieli szkółek żeglarskich z Sycylii. Podsumowaniem pobytu jest deklaracja współpracy w zakresie proponowanego projektu (w tym prawdopodobny udział dzieci z terenu Gminy Cedry Wielkie), którego założenia zaprezentowano w załączeniu. Termin pierwszej, pilotażowej wymiany dzieci zaplanowany został na pierwszy tydzień września 2016 r., a udział w nim zaproponowany zostanie dzieciom m.in. z terenu Gminy Cedry Wielkie, które wykazywać będą największe zaangażowanie w szkółce żeglarskiej w Błotniku.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
Prezentacja - ramowe założenia współpracy Polsko-Włoskiej >>  Załącznik
 
Uroczysty Dzień Kobiet.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
09.03.2016.

We wtorkowy wieczór 8 marca 2016 r. roku w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich odbyła się uroczysta impreza  z okazji Dnia Kobiet. Był to finał podsumowujący wydarzenie pn. „Nie Dzień ale Tydzień Kobiet” zorganizowany przez ŻOKiS. Na tę wyjątkową uroczystość licznie przybyły panie z terenu całej gminy. Swoją obecnością zaszczycił nas również Wójt Gminy - Janusz Goliński, który wraz z Dyrektorem ŻOKiS - Łukaszem Żarna złożyli wszystkim paniom życzenia z okazji ich święta i wręczyli po symbolicznym tulipanie. Głównym punktem programu był profesjonalny koncert pn. „Ku Czci Płci Pięknej” w  wykonaniu Dawida Pelowskiego - Wokalisty i aktora Teatru Muzycznego w Łodzi i Teatru Off de Bicz w Sopocie oraz Adama Bartusza - Wokalisty i pianisty, absolwenta Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku. Artyści swoim występem zachwycili i rozbawili zgromadzoną publiczność. Na zakończenie Pan Wójt i Dyrektor Ośrodka jeszcze raz złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet oraz wręczyli upominki tym paniom, które uczestniczyły we wszystkich wydarzeniach zorganizowanych w  ramach „Tygodnia Kobiet”. Dalszą część uroczystego dnia panie celebrowały przy kawie i słodkim poczęstunku.

  • Zapraszamy do galerii zdjęć: Dzień Kobiet w ŻOKiS >>  Załącznik
  • Wydarzenie: "Nie Dzień ale Tydzień Kobiet"  >>  Załącznik
 
Komunikat GOPS
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
09.03.2016.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich zwraca się z prośbą o pomoc dla rodziny wielodzietnej z terenu naszej gminy, która znajduje się w trudnej sytuacji materialno-bytowej. Rodzina chętnie przyjmie sprawną pralkę automatyczną, lodówkę, biurko, krzesła oraz poduszki, kołdry, koce i pościel dla czworga dzieci w wieku szkolnym. Wszystkich chętnych do udzielenia pomocy prosimy o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich. Kontakt telefoniczny 58-683-66-01.

 
Uczeń ze SP Wocławy laureatem IV Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
09.03.2016.

I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

                                 Krzysztof Kamil Baczyński

Rok 2016 został poświęcony pamięci tych, o których polska historia milczała przez lata - Żołnierzom Wyklętym.  Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziem Polskich w Wocławach również zapisała swoją kartę w procesie przywracania Im należnego miejsca w sercach młodych Polaków.  Nauczyciel historii, Piotr Jażdżewski, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zorganizował w naszej placówce wystawę przedstawiającą losy Żołnierzy Wyklętych od czasu słynnej operacji „Ostra Brama”, poprzez akcję „Burza” po ich tragiczną śmierć w obronie honoru i wolności Ojczyzny. Ogromne plansze obrazowały losy Walczących, nawiązując do ich dzieciństwa, pokazując głęboko zakorzenione tradycje patriotyczne rodzin. Zwieńczeniem akcji był udział 2 uczniów klasy VI - Williama Kroft i Kacpra Oleksego w IV Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Gdańszczanie - Pomorzanie - Polacy - Żołnierze Wyklęci” w dniu 2 marca 2016 r. Spośród 62 uczniów szkół pomorskich biorących udział, dużą znajomością historii wykazał się uczeń William Kroft i zajął I miejsce uzyskując tytuł laureata. Organizatorami konkursu byli: Instytut Pamięci Narodowej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Samorząd Województwa Pomorskiego, Urząd Miejski w Gdańsku.

Williamowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
W trosce o środowisko.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
08.03.2016.

Dnia 03.03.2016 r. przy Szkole Podstawowej w Wocławach Wójt Gminy Janusz Goliński dokonał odsłonięcia tablicy upamiętniającej realizację inicjatywy obywatelskiej mającej na celu zwrócenie uwagi na ochronę lokalnego środowiska pn. „Ochrona alei przydrożnej w miejscowości Wocławy”. Podczas spotkania obecni byli: Prezes Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gd., fotograf i regionalista - Marek Opitz, Proboszcz parafii Wocławy - ks. Waldemar Naczk, sołtys wsi Wocławy - Magdalena Lech i dyrektor Szkoły Podstawowej w Wocławach - Iwona Karlinski. W ramach projektu na odcinku 210 m. zostały ustawione barierki chroniące przydrożne drzewa - jesiony. Nastąpiła również przez to poprawa bezpieczeństwa osób korzystających z chodnika. Jednym z etapów projektu była akcja edukacyjna przeprowadzona dla uczniów SP Wocławy. Celem działań dydaktycznych było poznanie drzew stanowiących Pomniki Przyrody, sposobów ochrony środowiska naturalnego i kształtowanie postaw proekologicznych. Na zakończenie tego etapu uczniowie wykonali plakaty o drzewach, które zostały zaprezentowane społeczności szkolnej.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>  Załącznik
 
Jubileusz 92 Urodzin.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
08.03.2016.

Jubileusze mieszkańców Gminy, którzy ukończyli 90 rok życia na stałe zagościły w gminnym kalendarzu obchodów. To niezwykłe święto starszych osób, obchodzone zazwyczaj w rodzinnym gronie przysparza wiele radości i uśmiechu na twarzach jubilatów. W dniu 29.02.2016 r. delegacja w osobie Wójta Gminy Janusza Golińskiego oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Grażyny Bereza złożyła wizytę Pani Władysławie Fiedosiuk z m. Trzcinisko, która obchodziła Jubileusz swoich 92 Urodzin. Wójt Gminy wręczając dostojnej Jubilatce bukiet kwiatów złożył najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz długich jeszcze lat życia. Do życzeń dołączyła się Pani Kierownik GOPS wręczając urodzinowy upominek. Spotkanie, które upłynęło w bardzo miłej atmosferze umożliwiło bliższe poznanie Pani Władysławy jako pogodnie usposobionej i jeszcze pełnej energii osoby. Raz jeszcze życzymy Pani Władysławie samych pogodnych i radosnych dni. Do zobaczenia za rok na kolejnym Jubileuszu.

 
Kredyty "klęskowe" - finansowe wsparcie dla poszkodowanych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
08.03.2016.

W związku z pojawiającym się problemem szkód w gospodarstwach rolnych powstałych wskutek ujemnych skutków przezimowania i ich szacowania przez komisje powoływane przez wojewodów informujemy, że na chwilę obecną jedyną pomocą w tej sytuacji jest realizowana przez ARiMR za pośrednictwem banków dopłata do oprocentowania tzw. kredytów „klęskowych”.

 
Szczegółowe informacje >>  Załącznik
Kredyty preferencyjne od 2015 r. >>  Załącznik
Druk zgłoszenia szkody >>  Załącznik
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»