Gospodarka Odpadami
.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.01.2016.

 
Akcja "wystawka".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.05.2017.

 Informujemy mieszkańców Gminy Cedry Wielkie, iż w dniach 15-24 maja 2017 r. w godz. 6.00-14.00 odbędzie się OBJAZDOWA ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH I PROBLEMATYCZNYCH (akcja „wystawka”). Szczegółowe informacje dostępne są w załączeniu.

Odpady zostaną odebrane bezpośrednio sprzed nieruchomości mieszkańców zgodnie z poniższym harmonogramem:

 • 15.05.2017 r. - STANISŁAWOWO, WOCŁAWY, TRUTNOWY
 • 17.05.2017 r. - KOSZWAŁY, MIŁOCIN
 • 19.05.2017 r. - KIEZMARK, LESZKOWY, DŁUGIE POLE
 • 22.05.2017 r. - TRZCINISKO, BŁOTNIK, CEDRY MAŁE
 • 24.05.2017 r. - CEDRY WIELKIE, GIEMLICE.
 
Objazdowa zbiórka odpadów wielkogabarytowych i problematycznych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.09.2016.

Informujemy mieszkańców Gminy Cedry Wielkie, iż w dniach 10-19 października 2016 r. w godzinach 6.00-14.00 odbędzie się OBJAZDOWA ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH i PROBLEMATYCZNYCH (akcja „wystawka”).

ODBIERAMY: zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (kompletny), meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony pochodzące wyłącznie z samochodów osobowych oraz pojazdów jednośladowych.

NIE ODBIERAMY: części samochodowych np., zderzaki, szyby, kanapy, opony rolnicze itp., odpadów budowlanych: styropianu, okien, azbestu, gruzu, betonu i innych odpadów pochodzących z remontów, odpadów zielonych (gałęzie,trawa), odpadów medycznych, odpadów niemożliwych do zidentyfikowania, odpadów wskazujących na pochodzenie z działalności gospodarczej.

Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej proszeni są o wystawienie odpadów przed posesjami, mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej - przy wiatach (nie wstawiać do wiat !). Odpady należy wystawić wieczorem w dniu poprzedzającym dzień zbiórki, ponieważ objazd będzie odbywał się od godzin porannych. Odpady wystawione w późniejszym czasie nie będą odbierane.

Odpady zostaną odebrane bezpośrednio sprzed nieruchomości mieszkańców zgodnie z poniższym harmonogramem:

 • 10.10.2016 r. STANISŁAWOWO, WOCŁAWY, TRUTNOWY
 • 12.10.2016 r. KOSZWAŁY, MIŁOCIN
 • 14.10.2016 r. KIEZMARK, LESZKOWY, DŁUGIE POLE
 • 17.10.2016 r. TRZCINISKO, BŁOTNIK, CEDRY MAŁE
 • 19.10.2016 r. CEDRY WIELKIE, GIEMLICE
 
Komunikat dot. opłat za odbiór odpadów komunalnych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
18.05.2016.

Przypominamy, iż opłatę za odbiór odpadów komunalnych należy uiszczać do 15-go dnia każdego miesiąca. Należność można wpłacać w kasie Urzędu Gminy w Cedrach Wielkich lub na rachunek bankowy Gminy:

 • BS Pruszcz Gdański: 11 8335 0003 0200 0114 2000 0019
 • Urząd Gminy Cedry Wielkie, ul. Płażyńskiego 16 83-020 Cedry Wielkie
 • (tytuł wpłaty: za odbiór odpadów komunalnych za miesiąc…+ nazwisko i imię osoby składającej deklarację)

Wysokość miesięcznej opłaty wynosi:
 

 
Objazdowa zbiórka odpadów wielkogabarytowych i problematycznych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
01.04.2016.

 Informujemy mieszkańców Gminy Cedry Wielkie, iż w dniach 9-18 maja 2016 r. w godz. 6.00-14.00 odbędzie się OBJAZDOWA ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH I PROBLEMATYCZNYCH (akcja „wystawka”). Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej proszeni są o wystawienie odpadów przed posesjami, mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej - przy wiatach (nie wstawiać do wiat !). Odpady należy wystawić wieczorem w dniu poprzedzającym dzień zbiórki, ponieważ objazd będzie odbywał się od godzin porannych. Odpady wystawione w późniejszym czasie nie będą odbierane. Odpady zostaną odebrane bezpośrednio sprzed nieruchomości mieszkańców zgodnie z poniższym harmonogramem:

 • 09.05.2016 r. - STANISŁAWOWO, WOCŁAWY, TRUTNOWY
 • 11.05.2016 r. - KOSZWAŁY, MIŁOCIN
 • 13.05.2016 r. - KIEZMARK, LESZKOWY, DŁUGIE POLE
 • 16.05.2016 r. - TRZCINISKO, BŁOTNIK, CEDRY MAŁE
 • 18.05.2016 r. - CEDRY WIELKIE, GIEMLICE

ODBIERAMY: Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (kompletny), meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony pochodzące wyłącznie z samochodów osobowych oraz pojazdów jednośladowych.

NIE ODBIERAMY: Części samochodowych np. zderzaki, szyby, kanapy, opony rolnicze itp., odpadów budowlanych: styropianu, okien, azbestu, gruzu, betonu i innych odpadów pochodzących z remontów, odpadów zielonych (gałęzie, trawa), odpadów medycznych, odpadów niemożliwych do zidentyfikowania, odpadów wskazujących na pochodzenie z działalności gospodarczej.

 
Zbiórka odpadów problemowych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.09.2015.

Informujemy mieszkańców Gminy Cedry Wielkie, iż w dniach 21-30 września 2015 r. w godz. 6-14 odbędzie się OBJAZDOWA ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH I PROBLEMATYCZNYCH (akcja „wystawka”).

Odpady zostaną odebrane bezpośrednio sprzed nieruchomości mieszkańców zgodnie z poniższym harmonogramem:

 • 21.09.2015 r. STANISŁAWOWO, WOCŁAWY, TRUTNOWY
 • 23.09.2015 r. KOSZWAŁY, MIŁOCIN
 • 25.09.2015 r. KIEZMARK, LESZKOWY, DŁUGIE POLE
 • 28.09.2015 r. TRZCINISKO, BŁOTNIK, CEDRY MAŁE
 • 30.09.2015 r. CEDRY WIELKIE, GIEMLICE

ODBIERAMY:

 • Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (kompletny)
 • Meble i inne odpady wielkogabarytowe
 • Zużyte opony pochodzące wyłącznie z samochodów osobowych oraz pojazdów jednośladowych

NIE ODBIERAMY:

 • Części samochodowych np., zderzaki, szyby, kanapy, opony rolnicze itp.
 • Odpadów budowlanych: styropianu, okien, azbestu, gruzu, betonu i innych odpadów pochodzących z remontów
 • Odpadów zielonych (gałęzie, trawa)
 • Odpadów medycznych
 • Odpadów niemożliwych do zidentyfikowania
 • Odpadów wskazujących na pochodzenie z działalności gospodarczej

Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej proszeni są o wystawienie odpadów przed posesjami, mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej – przy wiatach ( nie wstawiać do wiat!!!)

 

Odpady należy wystawić wieczorem w dniu poprzedzającym dzień zbiórki, ponieważ objazd będzie odbywał się od godzin porannych. Odpady wystawione w późniejszym czasie nie będą odbierane.
 
Komunikat dot. Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
26.06.2015.

Informujemy, że od dnia 01.07.2015 r. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Cedrach Wielkich będzie prowadzony przez firmę Sita Północ Sp. z o.o., która wygrała przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu gminy Cedry Wielkie w okresie od 01.07.2015r. do 30.06.2019 r. Przypominamy, iż zgodnie z regulaminem PSZOK odpady przyjmowane są tylko od mieszkańców gminy Cedry Wielkie po okazaniu dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie gminy. Jednocześnie informujemy, iż od lipca br. w PSZOK przyjmowany będzie również popiół z palenisk domowych.

 
Komunikat dot. worków na odpady selektywne.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
24.06.2015.

Urząd Gminy w Cedrach Wielkich informuje, iż od dnia 23.06.2015 r. firma Sita Północ Sp. z o.o. będzie dostarczała mieszkańcom komplet worków na odpady selektywne na okres II półrocza 2015 r.

 
Deklaracja
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
01.07.2013.

 
Segregowanie śmieci.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
27.03.2013.

 
Co można przywozić do PSZOK-a ?
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.09.2013.

Odpady wielkogabarytowe – stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów, itp.

Do odpadów wielkogabarytowych nie należą wszelkiego rodzaju części budowlane i sanitarne takie jak deski drewniane, belki, panele, ramy okienne, drzwi, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety jak również części samochodowe, motorowery, kosiarki spalinowe, odpady remontowe, odpady ogrodowe, worki na śmieci lub kartony z odpadami domowymi, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Tworzywa sztuczne- puste i zgniecione butelki PET, folia, torebki z tworzyw sztucznych, puste plastikowe butelki po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności, opakowania wielomateriałowe tj. typu kartoniki po mleku czy soku typu TETRAPAK. Do tworzyw sztucznych nie wrzucamy: opakowań i butelek po olejach spożywczych, samochodowych i smarach, opakowań po farbach i lakierach, opakowań po nawozach, środkach owadobójczych i chwastobójczych, styropianu, gumy. 

Papier i tektura- książki bez twardych okładek materiałowych i tekturowych, zeszyty, papiery biurowe zadrukowane i niezadrukowane, broszury, foldery i ulotki reklamowe, akta z papieru białego, dokumenty, gazety kolorowe, kartony

Szkło - butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach Metale - puszki po napojach, puszki po konserwach, drobny złom żelazny, metale kolorowe, kapsle, patelnie, zużyte sztućce itp. Do metali nie wrzucamy: -sprzętu AGD, butelek po aerozolach, puszek po farbach, lakierach, 

Tekstylia- odzież, ubrania, tkaniny

Odpady budowlane i remontowe - odpady z  betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów np. posadzki betonowe, beton; gruz ceglany np. cegły, pustaki, cement; odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia np. wanny, zlewy, płytki ceramiczne; usunięte tynki, tapety, okleiny itp.; drewno np. belki, konstrukcje drewniane, deski, boazeria, panele, drzwi; szkło np. szyby okienne; tworzywa sztuczne np. rynny z PCV, rury wodociągowe i kanalizacyjne, ramy okienne z PCV; Zużyte opony - zużyte opony z pojazdów osobowych oraz zużyte opony rowerów, wózków itp. 

Odpady ulegające biodegradacji  –zalicza się do nich odpady kuchenne, odpady zielone powstających m. in. w wyniku pielęgnacji i uprawy ogrodów (liście, trawa, pocięte gałęzie drzew i krzewów, łodygi, kwiaty), drewno i opakowania z drewna

Opakowania wielomateriałowe – kartoniki po mleku, sokach typu TETRAPAK, opakowania składające się z laminatu z folii, papieru i aluminium tj. opakowania po chipsach, batonach, ciastkach, zupkach w proszku itp. 

Chemikalia - opakowania zawierające resztki farb i lakierów, rozpuszczalników, środków do impregnacji drewna, olejów mineralnych i syntetycznych, benzyn oraz opakowania po aerozolach. 

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny  - należy przez to rozumieć wyselekcjonowane z odpadów komunalnych kompletne zużyte urządzenia, będące odpadami w rozumieniu zapisów ustawy o odpadach, do których zalicza się:  
 1. Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne; 
 2. Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: odkurzacze, zamiatacze dywanów, żelazka, tostery, frytkownice, miksery, noże elektryczne, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała oraz wagi;  
 3. Sprzęt teleinformacyjny i telekomunikacyjny: komputery, laptopy (w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura), stacje robocze, notebooki, notepady, kalkulatory kieszonkowe i biurowe, elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania, faksy, teleksy, telefony, telefony komórkowe, telefony bezprzewodowe;  
 4. Sprzęt audiowizualny: odbiorniki radiowe, odbiorniki telewizyjne, kamery wideo, sprzęt hi-fi, wzmacniacze dźwięku;  
 5. Sprzęt oświetleniowy: oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych, liniowe lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne, niskoprężne lampy sodowe;  
 6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia;  
 7. Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy typu kolejki elektryczne i tory wyścigowe, gry wideo, kieszonkowe konsole do gier wideo;  
 8. Przyrządy do nadzoru i kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty;  
Baterie i akumulatory - baterie i akumulatory ołowiowe, niklowo-kadmowe i inne, baterie i akumulatory małogabarytowe (paluszki, płaskie, itp.) 

Przeterminowane leki – leki po terminie przydatności, leki nie zużyte do końca opakowania

 Ważne: 
 • PSZOK nie przyjmuje odpadów zmieszanych
 • PSZOK nie przyjmuje odpadów powstających w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej oraz z nieruchomości niezamieszkałych 

Odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych, które nie kwalifikują się do ww. segregacji należy traktować jako odpady zmieszane.

 
GPSZOK rozpoczyna przyjmowanie odpadów
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.08.2013.

Urząd Gminy w Cedrach Wielkich informuje, iż w każdą sobotę począwszy od dnia 17 sierpnia br. czynny będzie Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK), który mieści się przy Oczyszczalni Ścieków w Cedrach Wielkich.  Punkt otwarty będzie w godzinach od 10.00 do 15.00 i będzie obsługiwany przez pracownika. GPSZOK będzie przyjmował bezpłatnie odpady tylko od mieszkańców Gminy Cedry Wielkie po okazaniu dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie gminy. Odpady należy przywieźć własnym transportem z osobą do pomocy w ich przeładunku i ułożeniu w odpowiednich pojemnikach/kontenerach, wskazanych przez pracownika GPSZOK.

Mieszkańcy Gminy Cedry Wielkie mogą  bezpłatnie przywieźć do GPSZOK następujące frakcje odpadów:

1) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
2) zużyte baterie i akumulatory,
3) świetlówki i żarówki,
4) przeterminowane leki,
5) meble i inne odpady wielkogabarytowe,
6) odpady budowlane i rozbiórkowe – z prac prowadzonych w własnym zakresie, limit do 1m3/na nieruchomość / na rok
7) zużyte opony samochodowe (od pojazdów osobowych),
8) odpady zielone,
9) papier i tektura,
10) szkło bezbarwne i kolorowe
12) tworzywa sztuczne typu pet,
13) tworzywa sztuczne typu plastik przemysłowo-gospodarczy,
14) metale,
15) tekstylia.

W załączniku poniżej zamieszczamy Regulamin korzystania z Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 >> REGULAMIN GPSZOK  <<

 

Czytaj całość
 
Komunikat dot. opłat za odbiór odpadów komunalnych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.07.2013.

Przypominamy, iż opłatę za odbiór odpadów komunalnych należy uiszczać do 15-go każdego miesiąca począwszy od lipca br. Należność można wpłacać w kasie Urzędu Gminy w Cedrach Wielkich lub na rachunek bankowy Gminy:

 • BS Pruszcz Gdański
 • 11 8335 0003 0200 0114 2000 0019
 • Urząd Gminy Cedry Wielkie, ul. Płażyńskiego 16, 83-020 Cedry Wielkie
 • (tytuł wpłaty: za odbiór odpadów komunalnych za miesiąc…. + nazwisko i imię osoby składającej deklarację.

  Wysokość miesięcznej stawki  >>  Załącznik

 
Harmonogram odbioru odpadów komunalnych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
21.06.2013.

Poniżej zamieszczamy harmonogram odbioru odpadów komunalnych obowiązujący od dnia 1 lipca 2013r.

 1. Odpady zmieszane  >>  ZAŁĄCZNIK
 2. Odpady selektywne >> ZAŁĄCZNIK

Harmonogramy dla poszczególnych miejscowości  >> Błotnik, Cedry Małe, Cedry Wielkie, Długie Pole, Giemlice, Kiezmark, Koszwały, Leszkowy, Miłocin, Stanisławowo, Trutnowy, Trzcinisko, Wocławy

 
Komunikat dot. segregacji i worków na śmieci.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.07.2013.

W związku z tym, iż firma PRSP S.A. nie dostarczyła na czas do wszystkich mieszkańców worków zastępczych uspokajamy wszystkich mieszkańców, że do chwili dostarczenia worków na selekty, odpady segregowane można wrzucać do pojemników na odpady zmieszane bez segregacji. Od mieszkańców, którzy dokonają segregacji do własnych worków zastępczych odpady zostaną odebrane zgodnie z harmonogramem odbioru.

 
Komunikat dot. worków na śmieci.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
28.06.2013.
Urząd Gminy w Cedrach Wielkich informuje, iż ze względu na opóźnienia w produkcji worków na odpady segregowane, firma PRSP S.A. w dniach 28-30.06.2013r. będzie rozwoziła worki zastępcze – 3 sztuki na miesiąc lipiec. Kolorowe worki do segregacji na pozostałe miesiące rozwożone będą w późniejszym  terminie.
 
Dostawa pojemników i worków na odpady komunalne.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.06.2013.

Informujemy, iż firma PRSP S.A, która wygrała przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, w dniu 22.06.2013 roku (sobota) będzie rozwozić pojemniki dla mieszkańców, którzy nie posiadali umowy na odbiór odpadów bądź mieli zawartą umowę z inną firmą wywozową. Worki na odpady selektywne dostarczane będą do mieszkańców w dn. 27-30.06.2013 r. W przypadku niezastania właściciela nieruchomości pod wskazanym adresem, firma pozostawi worki do odbioru przez mieszkańców u sołtysa danej miejscowości. Jednocześnie informujemy, iż wymiana pojemników według złożonych przez mieszkańców deklaracji nastąpi do końca lipca br.

 
Ogłoszenie
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
22.04.2013.

 
Nowe zasady wywozu śmieci.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.04.2013.

Od 1 lipca 2013 r. zacznie obowiązywać nowy system gospodarowania odpadami. W załączniku poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia związane ze zmianami w gospodarowaniu odpadami komunalnymi w naszej gminie.

 Załącznik

 
Dot. wypowiadania dotychczasowych umów na odbiór odpadów komunalnych z firmą Altvater Piła Sp.z o.o.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
18.02.2013.

Poniżej zamieszczamy oświadczenie otrzymane od firmy Altvater Piła Sp. z o.o. dotyczące wypowiadania umów o świadczenie usług komunalnych.

 Pismo firmy Altvater Piła Sp. z o.o.

 
Program Edukacji Ekologicznej
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
31.01.2013.

WWW.EKO24.EU

 
Rejestr Działalności Regulowanej.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
24.01.2013.

Rejestr  >>  Załącznik

 
Dot. wypowiadania dotychczasowych umów na odbiór odpadów komunalnych z firmą PRSP S.A.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
18.01.2013.

W związku z licznymi wątpliwościami mieszkańców Gminy Cedry Wielkie dotyczącymi wypowiadania umów na świadczenie usług odbioru odpadów komunalnych, informujemy, iż tut. Urząd wystąpił do Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno – Porządkowych S.A. w Gdańsku z prośbą o oficjalne stanowisko w tej kwestii.  Poniżej zamieszczamy odpowiedź ww . przedsiębiorstwa w przedmiotowej sprawie.

 Pismo PRSP S.A.

 
Przyjęcie uchwał wprowadzających w gminie nowy system gospodarowania odpadami.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
18.01.2013.

Od 1 stycznia 2012 r. trwa w całym kraju wdrażanie nowego systemu gospodarki odpadami wprowadzonego zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku  w gminach. Do wdrożenia nowego systemu zobowiązała nas Unia Europejska. Obecnie właściciele nieruchomości muszą zawierać indywidualne umowy z odbiorcą odpadów i rozliczają się finansowo z firmami świadczącymi takie usługi. Od 1 lipca 2013 r. odbiorcą odpadów komunalnych od mieszkańców będzie firma wyłoniona w ramach zorganizowanego przez gminę przetargu. Koszty finansowania systemu pokrywane będą z budżetu gminy poprzez wprowadzoną opłatę. Opłata będzie uiszczana przez mieszkańców na rzecz budżetu gminy, a nie jak dotychczas na rzecz firmy świadczącej usługę odbioru odpadów. Stawka opłaty może zależeć od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, od ilości zużytej wody z danej nieruchomości, od powierzchni lokalu mieszkalnego albo od gospodarstwa domowego. Aby upowszechnić selektywne zbieranie odpadów „u źródła” ustawodawca nakazał określić niższą stawkę opłaty, jeżeli odpady będą zbierane w sposób selektywny. Ponadto gmina zobowiązana jest zorganizować punkty selektywnego zbierania odpadów,  do których wszyscy mieszkańcy będą mogli dodatkowo oddać zebrane odpady (znikną zmartwienia co zrobić ze starą pralką, szafą, zużytymi bateriami czy przeterminowanymi lekami).

W związku z koniecznością przygotowania Gminy Cedry Wielkie do wprowadzenia nowego systemu gospodarki odpadami, w dniu 12 grudnia 2012r. podjęte zostały uchwały niezbędnych dla zapewnienia właściwego funkcjonowanie tego systemu.  

Rada Gminy Cedry Wielkie w drodze uchwały podjęła decyzję, że odpady komunalne będą odbierane wyłącznie z gospodarstw domowych, na których zamieszkują mieszkańcy. Natomiast właściciele nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady (tj. prowadzący działalność gospodarczą, różnego rodzaju instytucje, zakłady pracy, itp.), będą zobowiązani posiadać indywidualne umowy na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym do ich odbioru. Właściciele nieruchomości zamieszkałych będą zobowiązani złożyć do urzędu gminy deklarację, w której wskażą ilość gospodarstw domowych zamieszkujących daną nieruchomość.

Rada Gminy ustaliła również metodę naliczania i wysokość opłaty. W naszej gminie opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie wyliczana jako jedna stawka dla gospodarstwa domowego. Mając świadomość, iż każda z metod jest niesprawiedliwa dla jakiejś części mieszkańców, przy wyborze metody radni sugerowali się strukturą gospodarstw domowych zamieszkujących teren gminy jak również preferencjami mieszkańców, którzy złożyli ankiety dot. wyboru metody naliczania opłaty. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na wybór jednolitej metody na całym obszarze gminy. Nie można łączyć metod, tak aby móc inaczej potraktować gospodarstwa jednoosobowe, dla których metoda ta jest najbardziej krzywdząca. Jednakże na początku br. przewidziana jest nowelizacja ustawy, która ma umożliwić różnicowanie stawki opłaty w ramach danej metody, jak również łączenie metod, co sprawi, iż w/w gospodarstwa będą płacić mniej.

Opłata za gospodarowanie odpadami wynosić będzie 72,00 zł w przypadku, gdy  gospodarstwo domowe  nie będzie segregować odpadów. Niższą opłatę, tj. 48,00 zł będą płacić wszyscy ci, którzy będą zbierać odpady w sposób selektywny. Wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokryją koszty funkcjonowania systemu, tj. koszty odbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej systemu. Opłaty za wywóz śmieci będziemy musieli wnosić miesięcznie (do 15-tego każdego miesiąca począwszy od lipca 2013r.) do kasy Urzędy Gminy jak również przelewem na rachunek bankowy Urzędu Gminy Cedry Wielkie.

Oprócz wspomnianych wyżej uchwał, Rada Gminy uchwaliła również nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Cedry Wielkie, wzór deklaracji, która będzie podstawą naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami od właścicieli nieruchomości, jak również górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

 
Komunikat w sprawie konieczności wypowiedzenia umowy na świadczenie usługi wywozu odpadów.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
03.12.2012.

W związku z wejściem z dniem 1 lipca 2013 r. nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, informujemy mieszkańców Gminy Cedry Wielkie, o konieczności wypowiedzenia umowy na świadczenie usług odbioru odpadów komunalnych z dotychczasowym usługodawcą. Wypowiedzenia należy dokonać tak, aby termin obowiązywania umowy upłynął najpóźniej z dniem 30 czerwca 2013 r. Przykład: jeżeli okres wypowiedzenia jest sześciomiesięczny wypowiedzenie należy złożyć do końca grudnia br., i analogicznie, jeżeli ww. okres jest trzymiesięczny wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej do końca marca 2013 r. Jeżeli nie są Państwo w stanie wyszukać umowy bądź została ona zagubiona, istnieje możliwość weryfikacji terminów wypowiedzenia, dzwoniąc bezpośrednio do firmy, z którą zawarli Państwo umowę, na poniższe numery telefonów: Przedsiębiorstwo Robót Sanitarno - Porządkowych S.A. w Gdańsku - (58)309-00-31, Altvater Piła Sp. z o.o. (SULO) w Pile - (67)212-33-58 lub (67)212-43-52.

 
Wyniki konsultacji społecznych - utrzymanie czystości i porządku w Gminie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
03.12.2012.

Urząd Gminy Cedry Wielkie informuje, iż w wyniku przeprowadzonych w terminie od 06.11.2012 r. do 20.11.2012 r. konsultacji społecznych projektu uchwały w sprawie "Regulaminu utrzymania czystości i porządku w Gminie Cedry Wielkie" zgłoszona została 1 uwaga do ww. projektu. Pełną treść zgłoszonej przez mieszkańców uwagi i opinii publikujemy w załączeniu.

 Wykaz uwag

 
Utrzymanie czystości i porządku w Gminie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.03.2012.

W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, która w znacznym stopniu zmienia zasady gospodarowania odpadami komunalnymi, jak również nakłada nowe obowiązki na mieszkańców oraz jednostki samorządowe.

Nowe zasady systemu gospodarowania odpadami komunalnymi będą obowiązywały od 1 lipca 2013 r. Rok 2012 jest okresem przejściowym, w którym Rada Gminy w Cedrach Wielkich musi podjąć szereg uchwał z tym związanych, m.in. w sprawie:

-  nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Cedry Wielkie,

- stawki opłaty, jaką mieszkańcy będą musieli uiszczać na rzecz Gminy za odbieranie odpadów komunalnych oraz

- przeprowadzenie przetargu na wybór jednostki, która będzie świadczyła usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych,

- rozszerzenie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Realizacja tych zadań wymaga prawidłowego przygotowania całej dokumentacji, jak również właściwego skalkulowania kosztów związanych z wprowadzeniem nowego systemu. Celem głównym wprowadzenia zmian w obowiązujących przepisach jest zmniejszenie ilości odpadów komunalnych kierowanych do składowania.

Nowe uwarunkowania powodują to, że Gmina Cedry Wielkie staje się właścicielem odpadów komunalnych wytworzonych przez mieszkańców. Stąd też umowa z jednostką na odbiór odpadów z Państwa nieruchomości zawarta zostanie przez Wójta Gminy Cedry Wielkie, a nie jak dotychczas indywidualnie przez każdego właściciela nieruchomości. Spowoduje to, że właściciel lub zarządca nieruchomości będzie zobowiązany do złożenia deklaracji, określającej ilość zamieszkałych osób, w celu ustalenia wysokości opłaty, która będzie wnoszona do Urzędu Gminy w formie tzw. "opłaty śmieciowej".

Szanowni Mieszkańcy, wprowadzenie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wpłynie na poprawę stanu sanitarnego miasta oraz wyeliminuje nielegalne składowiska odpadów. Natomiast rozszerzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych przyczyni się do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez właścicieli nieruchomości związanych z odbieraniem odpadów.

 

Informacje o nowym systemie i podjętych przez Radę Gminy uchwałach będą Państwu przekazywane na stronie internetowej :

-   www.cedrywielkiegw.e-bip.pl/

-   www.cedry-wielkie.pl

Dodatkowe informacje na ten temat możecie Państwo także uzyskać osobiście w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Cedrach Wielkich lub dzwoniąc pod numer telefonu: (58) 692-20-37.

Ulotka informacyjna  >>  ZAŁĄCZNIK